Et benleri

Bu tür kabarık benler cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur. Polip, papillom ve nevüs gibi isimlerle anılır. Cilt renginde olabildiği gibi kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir.

Videolar ve fotoğraflar için instagram.com/bentedavisi

Büyüklükleri çok değişkendir ve tedavi edilmediği sürece büyümeye devam edebilir. 1 mm ben olabilir ama 5-10 cm ye kadar da büyüyebilir. Genellikle zararsız, şikayet yapmayan,ezilmedikçe ağrımayan yapılardır. Hastalar daha çok  estetik kusurdan şikayetçi olurlar. Siğil (verruko vulgaris) ile karıştırılabilir, siğillerin üzeri karnabahar gibi pütürlüdür benler genellikle pütürlü değil dügün yüzeylidir. Bir diğer fark ise siğiller bulaşıcıdır ve yayılabilir benler bulaşıcı değildir.

Genellikle sürtünme alanları ve vücut kıvrımlarında oluşur ama vücudun her yerinden çıkabilir. Orta yaştan sonra daha sık ortaya çıkar. En sık görüldüğü yerler boyun göz kapakları ve koltuk altıdır ama vücudun her yerinde görülebilir. Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır. Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir.

Et beni neden oluşur

 • Boğazlı kazak dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme
 • Gebelik
 • Genetik (bazı ailelerde daha sıktır)
 • Şişmanlık (cilt kıvrımlarının sürtünmesi ile oluşur)
 • Şeker hastalığı(sebebi bilinmeyen bir şekilde diabet hastalarında daha sık ortaya çıkar)

Et benleri nasıl tedavi edilir

Et beni tedavisi

Kabarık olan benler kanserleşme riski düşük olan ciltten kabarık üzüm tanesine benzer şekilde saplı yapılardır. Toplu iğne başı kadar olabildiği gibi tedavinin yapılmaması halinde ceviz kadar hatta daha fazla büyüyebilir. Tedavisinde lazer kullanılmaz dört farklı yöntemle tedavisi yapılabilir.

Et Beni Ameliyatı

Benin çapının 2 katı büyüklükte balık şeklinde cilt kesilerek ben çıkarılır ve cilt dikilir. Benin 2 katından daha büyük bir iz bırakır ve genellikle bu iz benden daha çirkin görünür. Gizli dikiş konsa da iz kalır. Yara bakımı, pansuman, dikiş alma gibi uğraşılar da hastayı rahatsız edebilmektedir. Teknolojiye sahip kliniklerde ameliyatla ben tedavisi tamamen terk edilmiştir.

Et Beni Dondurmayla Tedavi (Krio terapi)

Ben -60 dereceye kadar soğutularak çürümesi sağlanır. Ben eksi 60 derece soğurken ciltte -40,-30 derece soğuduğu için ciltte de çürüme alanı oluşur ve tedaviden sonra çukurluk kalabilir. Çukurluk kalmasının sebebi dokunun ne kadar derine kadar dondurulduğunun görülememesidir. Donma işleminin sınırını operatör belirleyemediği için beklenmeyecek kadar geniş ve derin yaralar olabilir.

Buharlaştırmayla Et Beni Tedavisi

Radyo frekans veya elektrokoter enerjisiyle ben tabakalar halinde yok edilir. Tabakalar milimetrenin çeyreği yükseklikte olduğu için tedavi süreci çok iyi kontrol edilebilir, çukurluk veya iz fark edilmeyecek düzeylerde olabilir. Genellikle ben tedavisinden sonra doku tam iyileştiğinde hasta benin yerini bulamaz.

Plazma İle Ben Tedavisi

Plazmaya dönüştürme şeklinde yani buharlaştırma gibi bir etkidir. Radyo frekansla benzeşen sonuçlar elde edilir. Her ne kadar ameliyat hariç hiçbirinde uyuşturucu kullanmayı gerektirecek kadar acı olmasa da plazma tedavisi daha az acı vericidir. Et benlerinde daha az tercih etmekteyiz, daha çok yüzeysel leke şeklinde olanlarda tercih etmekteyiz.

Et Beni Koparsa Ne Olur

Önemli bir sorun değildir, o kadar deri yaralanmasından farksızdır, ayrıca bir risk teşkil etmez. Ancak tam yok olmadığı için büyük ihtimalle aynı yerde tekrar büyür.
Özetle;
Kabarık benler büyüme eğilimindedir
Alınması daha doğrudur
Uygun teknolojiyle fark edilir iz kalmadan yok edilebilir
SGK anlaşması olan kurumlarda çok ekonomik tedavi ettirilebilir
Tedavi sırasında ağrı olmaz
Benler alındıktan sonra bakım gerekmez (ameliyatsız yöntemlerde), ertesi gün banyo yapılabilir, pansuman önerilmez.

Buharlaştırmayla benin tedavi öncesi

Buharlaştırmayla ben tedavisi

Buharlaştırma tedavisinden 1 dakika sonraki görünüm

Buharlaştımayla ben tedavisi iz bırakırmı

“Bene dokunursan kanserleşir” veya “bene dokunma” düşüncesi bu tür deri çıkıntıları için de söylenir ama bu düşünce bilimsellikten çok uzaktır. Bazen sapını sıkıca bağlayarak (anlamsız bir şekilde at kuyruğuyla bağlayanlarda vardır, neyle bağlandığının önemi yoktur) çürüyüp dökülmesi beklenir. Pratik çözüm gibi görünse de sağlıklı bir yöntem değildir enfeksiyon riski taşır ve ağrılıdır. Benler tam alınamadığı için sıkça tekrar büyür.

Boyunda Et Beni Çoğalması

En sık görüldüğü yerdir, kıyafetin sürtünmesiyle oluşur. Kilolu, boynu kalın, boynu kısa kişilerde daha fazla olur. Tedavisi diğerleri gibi yapılır.

boyunda et beni
öncesi

boyun bölgesi benleri için hangi yöntem iyidir
sonrası

Et beni tedavisi iz bırakırmı

Uygulanan tekniğe bağlıdır, buharlaştırma, radyo frekansta belirgin bir iz kalmaz ameliyatta ve krioterapide iz kalır.

Tedavide hastayı rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz.

Kabarık ben tedavisi tüm resmi kurum hastalarına uygulanmaktadır.

Et Beni Aldırma Fiyatı

Sosyal güvence belgesi (SGK) olanlara İlki 500 TL’den başlarken eklenen her biri 250 TL’den başlar. Bu ücretler 5 mm ye kadar olanlar içindir, 5 mm – 1 cm arasında olanlara bu ücretlerin % 50 fazlası uygulanır. 1 cm den daha büyük olanlar muayene veya sanal muayene sayfasıyla gönderilen fotoğrafa göre ücretlendirilmektedir. https://www.ideaklinik.com/sanal-muayene-uygulamasi.html

Vücutta Kırmızı Ben Alma Ücreti

Doğuştan olan büyük hemanjiomları ayrı bir sınıfta tutmak gerekir. Vücuttaki kırmızı benler daha çok orta yaşlarda çıkan küçük kırmızı noktalardır. tedavisi son derece basittir 1-2 dakikada yapılabilir. Ücretlendirme diğer benlerle aynıdır. SGK sı olmayanlara ilki 1000 TL’den başlarken eklenen her biri 500 TL’den başlar, SGK sı olanlara İlki 500 TL’den başlarken eklenen her biri 250 TL’den başlamaktadır.
Aşağıdaki IDEA Klinik şube cep telefonlarından whatsapp aracılığıyla fotoğraf göndererek tedavinin şekli, net ücret bilgisi ve yukarıdaki ücretlerle tedavi olmak için randevu alabilirsiniz
İzmir: 0542 295 52 54
Bursa: 0532 152 26 75
Ankara: 0532 350 2587
Kadıköy: 0542 231 2823
Bakırköy: 0542 621 0888
Şişli: 0532 463 9682
Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

HAKKINDA admin

109 Yorumlar

 1. Et benim kanadı kötü bişey olur mu hocam bana bazı yorumlarda ölümcül filan diyorlar acil doktora gidilmesi gerekmiş felan diyorlar
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır önemi yok.ama sürekli travmaya maruz kalan benleri tedavi ettirmek gerekir

 2. Hocam merhaba en et benimi üç gün önce yakarak aldırdım. Antibiyotik krem kullanıyorum ama üzeri beyaz olmuş iltihap kabul gibi normal mi? Şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  pomat sürdüğünüz için öyle görünüyor olabilir.

 3. Hocam iyi günler bugün et beni operasyonla alındı yakılarak işlem yapıldı fakat herhangi bir krem ya da ilaç verilmedi acaba iltihap yapar mı alınan yerde sulanma meydana gelmiş biraz ne yapmalıyım teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  rahat etmek istiyorsanız antibiotikli pomat kullanabilirisniz.yara iyileşmesinii hızlandırmak içinde madecassol veya bepanten plus kullanabilirisniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir