Anal Fissür (Makat Çatlağı / Yırtığı)

Makatta çatlak diğer adıyla anal fissür anüs bölgesinin en sık görülen hastalıklarından ikincisidir ve en sık görülen basur (hemoroid ) ile çok karıştırılır. Hasta karıştırsa da proctoloji konusunda birikimli bir cerrah karıştırmaz.

Makatta Yırtılma Sebepleri

En sık sebep % 95 oranında kabızlıktır, diğer sebepler aşırı ishal, çok ıkınma (tuvalette yada doğum sırasında), amipli dizanteridir. Seyrek olarak ters ilişki yada anüse cisim sokma sonucu da olabilir.

 Makatta Yırtık Belirtileri
makatta yırtık

Tuvalette cam çiziyor gibi acı (hastalığın her aşamasında her tuvalette olur)
Dışkılama sonrası ağrı (1-8 saat sürebilir, kronikleşme bulgusudur kaslara kramp girmesinden olur, ilk günlerden 1-2 hafta sonra ortaya çıkar)
Makatta yırtılma kanama yapabilir
İltihabi akıntı
Küçük meme (kronikleşme bulgusudur, sentinel tag denir)
Kaşınma (hastaların % 70 kadarında vardır)
Makatın içinde böcek geziyormuş hissi

Makat Yırtığı Teşhisi Nasıl Konur

Proktoloji hastalıkları konusunda tecrübeli doktor normal muayeneyle % 100 yakın ihtimalle doğru teşhis koyabilir, seyrek olarak anoskop muayenesi gerekebilir. Kolonoskopi son derece gereksiz ve hasta açısından çok ağrılı bir teşhis aracıdır, fissürde uygulamak gerekmez, ekonomik kazanç dışında faydası yoktur. Kanser riski ekarte edilmiş olur ancak kolonoskop fissür tedavisinden sonra  da yapılabilir.

Makatta Yırtık Tedavisi

Makatta yırtık için krem ; Acıyı azaltmak için anestol merhem tuvalet öncesi kullanılır ayrıca sıcak su oturma banyosu yapılır, dışkılamadan hemen sonra yeniden sıcak su oturma banyosu yapılır ve kas gevşetici rectoderm merhem sürülür. Başarı şansı ilk 2 haftada başlandıysa % 30-40 civarıdır ancak 2 haftadan daha uzun zaman geçtiyse başarı şansı çok düşüktür.
Bu iki ilacın toplam etkisinin bir merhemde toplandığı Anuflex merhem kullanım rahatlığı ve daha yüksek başarısı sebebiyle tercih edilebilir.
Anuflex merhem denemeden aşağıda ayrıntırısını yazacağım botox ve ameliyat yaptırmayın.
İlaçla düzelmediyse yada hasta müzminleştikten sonra geldiyse 2 tedavi seçeneği vardır

Botoxla makat yırtığı tedavisi

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında ameliyattan sonra en etkili tedavi yöntemidir. Kasın kesilmek yerine ilaçla felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır. Başarısı ameliyata yakındı (%95-98) ama çeşitli avantajları vardır , makat çatlağında botox uygulaması ilgili bilgiler ayrı sayfada anlatılmıştır. Kısaca bahsetmek gerekirse şunu bilmelisiniz kesinlikle 100 Ünite yapılmalıdır, daha ekonomik olması için düşük doz yapılırsa başarısı çok düşük olur. Bazı klinikler 40 ünite yapmaktadır, karar vermeden önce bu konuda doktorunuzdan net bilgi almalısınız.

makat yırtığıMakatta Yırtık Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Fissürün iyileşmesini engelleyen kas kesilerek yapılır.
Kas iki şekilde kesilebilir
1-Kapalı yöntem ;kasa ulaşmak için 1.5 cm lik cilt kesilir, ağrı az olur, hasta ertesi gün işine, sosyal yaşamına dönebilir.
2-Açık yöntem ;kası kesmek için anüs boyunca kesilir 3-3.5 cm kesilmiş olur, ağrı daha fazladır. Bir gün hastanede kalınır, 5 – 10 gün yatak istirahat gerekir.makat yırtığı tedavisi
Kapalı yöntem narkoz gerekmeden bölgesel uyuşturma ile yapılabilir ancak açık yöntem için narkoz veya belden aşağı uyuşturma gerekir.

Makatta Yırtığa Ne İyi Gelir ?

Aslında iyi gelenden çok kötü gelen durum vardır, kabızlık kötü etki eder kabızlığı engelleyen her tür gıda iyi gelir. Acı bölgesel olarak yakacağı için tedavi süresince ertelenmelidir.
Bitkisel tedavisi yoktur ancak papatya çayı hazırlayıp sıcak su oturma banyosuna konursa rahatlığı artırır.

Kabızlık çözümleri hakkında bilgi almak için tıklayıınız.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

Anal fissür (çatlak- yırtık) tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi ) ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır. Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir, kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur.

Anal fissür cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur. Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.
Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi. Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide dışkı, gaz kaçırma ihtimal yoktur.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir. Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır. Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilirdi ancak başarısı düşük olduğu için daha doğrusu kibrit çöpü kadar kası dikmek ve dikişle tutturmak oldukça zordu bu sebeple başarı oranı düşüktü.
Dışkı kaçırmada en kolay ve en başarılı yöntem dolgu enjeksiyonudur. Kasın eksik olduğu noktaya dolgu yapılır. Başarısı % 100 yakındır.

Makata Dolgu Nasıl Yapılır

Geçici dolgu
Dudak yüz bölgesi gibi yerlere yapılan hyaluronik asit yapılır. İlacın kalitesine daha doğrusu markasına göre 4 ay ile 1.5 yıl içinde emilir ve eskisi gibi dışkı kaçırma devam eder.
Kalıcı dolgu
Geçmişte sentetik olanlar yapılırdı, yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle artık sentetik yapılmamaktadır, bunun yerine hastanın kendi dokusu kullanılmaktadır. Hastanın göbek gibi yağlı yerinden alınan yağ dokusu kasın eksik olduğu noktaya enjekte edilir. Yağın bir kısmı emildiği için 2. Seans gerekebilir ama etkisi kalıcıdır.

Anal fissür tedavisinde SSK, Bağ-Kur, Memur ve bunların emeklilerine hizmet Idea Klinik İzmir, Bursa, Ankara ve İstanbul’da 6 şubesinde verilmektedir. Anal fissür ameliyatı olacaksanız kapalı ve açık yöntemleri iyi araştırmalısınız.

Basur Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

Klasik yöntemle yani memelerin kesilerek alındığı eskiden daha yaygın yapılan ameliyatlarında anüsü kapatan kasların yanlışlıkla kesilmesi nedeniyle gaz veya dışkı bazen her ikisinde de kontrolsüz kaçaklar görülür. Son yıllarda geliştirilen ve giderek yaygınlaşan teknolojik ameliyatlar THD, lazer, lastikle boğma yöntemlerinden sonra asla kaçak görülmez. Hemoroid ameliyatı sonrası kaçaların tedavisi oldukça zordur.

Fistül Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçağı

Komplike yani anüs kaslarının etrafından dolaşan fistüllerin ameliyatında kasların kesilmesi durumunda makatın kontrolü daha zor sağlanır, kaslar sıkamadığı için anğs tam kapanamaz ve gaz-dışkı kaçağı olur. Tedavisi zor bir sorundur. Diğer taraftan hasta açısından yaşam kalitesini düşüren bir durumdur.

Sonuç olarak ; Makat yırtığı ameliyatı sonrası gaz kaçırma ihtimali binde 1-2 görülür yani yok diyecek kadar azdır ancak çok düşük bir ihtimal de olsa botox enjeksiyonu tercih edilmelidir çünkü doğalda var olan bir makat kası feda edilmemiş olur yani anatomi korunur.

Anal Ragad

Ragad anüsün içini örten cildin hafif düzeyde yaralanmasıdır. Vücudu örten tabakada (tüm vücudu öretene deri, anüs , ağız ve vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makat tır ve buna anal ragad denir.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır, çatlak daha derindir ve hastada ciddi ağrı yapar ragad daha yüzeyel çiziklerdir ve ağrı daha az rastlanan bulgudur.

Makatta Ragad Belirtileri

Yanma
Kaşınma
Kanama
Acı
Ağrı
Islaklık hissi
Kötü koku
Akıntı gibi salgı (fistüldeki gibi akıntı olmaz)

Ragad Sebepleri ve Belirtileri

Ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar ancak aşağıdaki sebeplerle de olabilir.

– Yoğun ishal
– Sık kabızlık
– Bazı gıdalar (domates, patlıcani,baharat)
– Amip hastalığı
– Fazla kaşımak
– Dışkılama sonrası kağıtla gereğinden fazla silerek tahriş etmek
– Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak.
– Kalın bağırsağın alındığı durumlar
– Uygunsuz anal sex yapmak

Makat Ragadlarının Yaptığı Şikayetler Nasıl Geçer ?

En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra  makatta kaşınma, tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama, dışkılama sırasında acı, ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir. En etkili ilacı Pruzon Pomaddır.

Anüste ragad tedavisi

Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur.
Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak makat çatlağı teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez ve kısa sürede kesilmesi gerekir.
Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin,bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi,ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit ve mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı,ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir.
Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir. Ragad zorlama yada anal sexle oluştuysa kaydırıcı kullanılmalıdır.

Makatta Yanma Neden Olur Tedavisi

Tedavide asıl sebebin tespit edilip ortadan kaldırılması en doğru yaklaşım olur, sebep ortadan kaldırılana kadar yada sebep tespit edilemiyorsa ilaç tedavisi uygulanır.
Makat yanmalarında en etkili ürün anüs iç yüzeyini koruyucu maddeler ve yara iyileşmesi sağlayan maddeler içeren pruzon merhem ilk tercih olmalıdır.
Alternatif olarak kortizonlu merhem yada kremler düşünülebilir ancak kortizonun yan etkisi sebebiyle birkaç günden uzun süre kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanılması deride incelme ve hassasiyete neden olabilir.

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

Kabızlık Nasıl Geçer?

HAKKINDA admin

3 Yorumlar

 1. Merhaba sitenizle internet yoluyla tanistim. cok utanarak soyluyorum ama 10-11 ya da 12 yasimda erkek erkege bir iliskiye girdim cocukluk akliyla aslinda girdimmi girmedimmi onu bile bilmiyorum cunku cok kisa surmustu ve penisini daha tam olarak icime bile almamistim. cok utaniyorum 14 yasindayim boyle iliskiye girenlerde makatta yirtik oluyormus ve muayenelerde bu yirtikla iliskiye girdigi anlasiliyormus ancak aradan 2-4 seneye kadar zaman gecti ve makatta yirtik belirtilerini okudum hicbiri olmadi kanama aci falan hic olmadi. zaten cocukluk akliyla yapamamistik ve o olaydan sonra bidaha hic yapmamistim. normal hayatimi yasiyorum ama korkuyorum bu yaptigim anlasilir diye. yorumlari okudum diger yazinizda cogu benden kotu olan kisiye aradan uzun zaman gectigi icin anlasilmaz demissiniz. bende yirtik ta yok ki olsa bu zamana kadar acidan falan anlasilirdi. diyecegim o ki makat(anal) muayenesinde bende yirtik yoksa bunun anlasilmasi mumkun mu aydinlatirmisiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  eğer dediğiniz gibi ise anlaşılmaz.ama çok sayıda yapmışsanız anlaşılır

 2. bende makata kitle var amaliyat oldun tekrar oldu alınan barcayı patolijeye göderdi iyihuylu şindi 3tanededi doktorum tekrar aldırsam yinecıkarmı
  Dr.Muharrem KAYA
  sanırım kondilomunuz var.temizlenene kadar aldırmanız gerekir yoksa büyür ve yayılır

 3. selamlar ongün kadardır kabızlık çekiyordun bu sabah ıkınma esnasında anüs çıkışında yaklaşık 1 cm lik bir yırtılma oldu çok kötü sancım var ve kanamada var ne yapabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklaını düüzenlemelisin.sıcakk oturma banyosu yapabilirsin.rectoderm kullanabilirsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir