Makatta Yanma ve Ağrı

Makat ağrısı bir çok sebeple ortaya çıkar oysa yanma ve ağrının birlikte olduğu hastalık sayısı azdır. Bazen hayatı zindan edecek düzeylerde olan bir sorundur. Ağrının karakteri farklı hastalıklar yani hastayı dinlerken doktor neler olabileceğini düşünür ve ihtimalleri 2 veya 3 e düşürür ama tabiî ki en doğrusu böyle bir sorun olduğunda tüm sağlık sorunları gibi proktoloji uzmanına muayene olunmalı, anoskop yaptırılmalı, kesin teşhise göre hareket edilmeli ve buna göre tedavi planlanmalıdır.

Makatta Ağrı ve Yanma;
Bu iki şikayet birlikteyse daha çok fissür yani çatlak düşünülür, ancak çatlağın çok basit formu olan sıyrılma benzeri oluşumların görüldüğü ragad da ağrı ve yanma yapabilir. Ragadda yanma daha ön plandayken fissürde ağrı ön plandadır. Ragad tedavisi ilaçla yapılır pruzon merhem benzeri yüzey koruyucu ve bitkisel kortizon içeren merhemlerle birkaç günde düzelir. Ragadın sebebi olarak çok acı tüketimi, sert tuvalet kağıdı kullanımı akla gelir. Yanmayla ağrının birlikte olduğu durum seyrektir daha çok ağrılı şikayetle gelinir.
makatta ağrıMakatta Ağrı Neden Olur;
Muayeneden önce şunların olabileceği bilinir
– Anal apse
– Makatta siğil (kondilom)
– Bölge kanserleri (anüs kanseri)
– Kıl dibi iltihabı (fronkülit)
– Anismus (kontrolsüz kas kasılması)
– Zorlama (ödem yapabilir)
– Makatta pıhtı toplanması (anal hematom)
– Basurun sıkışması (tromboze hemoroid)
– Makatta çatlak (anal fissür, yırtık)
– Ters ilişki
– Anüse cisim sokulması (kanama ve yırtıklara neden olabilir)

makatta yanmaMakatta Ağrı Nasıl Geçer;
Muayeneyle tespit edilen asıl soruna göre yaklaşılır, asıl hastalığın tedavisi ağrının da geçmesini sağlayacaktır. Teşhis konulana kadar sıcak su oturma banyosu rahatlatıcı etki yapar. Ilık suya oturma işlemi buharını tutma şeklinde değil leğendeki suyun içine girme şeklindedir. Sıcak su banyosu yapılacak pozisyon yoksa içine ılık su konmuş termofor ya da ısıtılmış tuğla gibi materyaller de aynı amaçla kullanılabilir.  Bu uygulamadan hemen sonra fındık kadar anuflex merhem sürmek ağrıyı tamamen geçirmese bile önemli ölçüde azaltır. Bölgesel uyuşturucu etkisi ile özellikle gerginlikten kaynaklanan ağrı ve yanma hissini ciddi düzeyde azaltır.Yukarıda sayılan hastalıklara göre şu tedaviler yapılır;

Makatta pıhtı toplanması
Anal hematom denilen bu durum ıkınmayla ortaya çıkar. Bölgesel uyuşturmayla basit bir ameliyatla pıhtı doku içinden alınır, ağrı o anda azaltılmış olur. Yeniden aynı şiddetle ıkınılması durumunda tekrar edeceği için kişi çok şiddetli ıkınmadan dışkılamaya özen göstermelidir. Şiddetli ağrı 4-6 gün devam eder, boşaltılmazsa kendiliğinden kaybolma süresi 5-6 haftadır.

Basurun şişmesi
Tromboze yani içinde pıhtı oluşmuş hemoroid demektir. Yine çok ıkınma veya soğukta kalmayla ortaya çıkar, basur kremleri ve hapları işe yaramaz, boşaltılabilir veya sıcak uygulaması yapılır. Ağrılı ve şiş olan bu dönemde kalıcı tedavi yapılmamalıdır. Hasta rahatladıktan sonra hemoroidin düzeyine göre en uygun yöntemle tedavi edilmelidir yoksa zaman zaman yeniden şişer.

Makat çatlağı
Erken dönem olan ilk 1-2 haftada Anuflex Merhem kullanmakla büyük ihtimalle düzelir ancak düzelmediyse müzminleşmiş demektir. Müzmin fissürde ameliyat yapılır veya ameliyat kadar başarısı olan botox yapılabilir. Ameliyat sonrası seyrek de olsa görülen dışkı kaçırma ihtimali botoxta sıfırdır. Dışkı kaçırma riskinden dolayı botox tercih edilmelidir.

Anüs apsesi
Bütün apseler gibi hemen boşaltılması gerekir, boşaltma geciktirilirse fistül denilen hastalığa dönüşebilir ve apseden çok daha zor tedavi edilebilen bir durumdur. Apse boşaltıldığı anda hasta “ohh be dünya varmış” diyecek kadar rahatlama yaşar.

Anal kondilom (makatta siğil)
Makatın içine ilerleme ve yakın ilişkide olunan insanlara bulaşma ihtimali vardır. Geciktirilmeden tedavi ettirilmelidir. Tedavi edilinceye kadar kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemelidir. Kondilomun bağırsağa ilerlemesinin en önemli sebebi budur. Gerek perianal bölgeye yayılma riski, gerek başkalarına bulaşma riski gerekse bağırsağa ilerleme ihtimali sebebiyle en kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedavide en etkili teknoloji radyo frekanstır. Radyo frekansın en yaygın kullanıldığı klinik İdea Kliniktir. İdea Kliniğin Türkiye’de 6 şubesi vardır.

Makatta kanser
Kan ve lenf yoluyla yayılabileceği ve başka organlara sıçrayabileceği için çok dikkatli olunmalıdır. Biopsi sonucu çıktığı anda tedaviye alınmalıdır. Seyrek görülür ama en hayati önemi olan hastalıktır.

makatta ağrı ve yanmaKıl dibinde iltihap
Antibiyotik tedavisi genellikle yeterli olur, seyrek olarak apseye dönüşebilir. Kıl alma yönteminin değiştirilmelidir yoksa tekrarlar.
Makatta kasılma; Seyrek görülen bir sorundur, sebebi net bilinmemektedir. Makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılması (kramp girmesi) sonucu olur. Tek tedavi yöntemi botokstur. Başarısı % 90 civarıdır.
Zorlanma; tecavüz veya yabancı cisim sokulması gibi durumlardan sonraki günlerde ağrı olur.

Anal Takıntı;
Bu tür şikayetlerle gelen hastaların bir kısmında yapılan tüm incelemelere rağmen hiçbir patoloji tespit edilemez. Patoloji tespit edilemeyen hastalarda takıntı olabileceği düşünülür. https://www.dratillakaya.com den alıntıdır

Makatta Yanma ev Ağrı Nasıl Geçer
Ağrı kesiciler adından da anlaşılacağı üzere yanmaya etki etmez.
Anuflex krem bölgesel uyuşturma etkisiyle tüm hisler gibi yanma hissini de giderir. Yukarıda belirtildiği gibi ılık su oturma banyosundan sonra sürmek ilacın etkinliğini artırır. 3-5 dakika ılık su oturma banyosu yapıp kurulayıp anuflex sürmek daha iyi sonuç alınmasını sağlar. İçeriğindeki lokal anestezik etkili eugenol karanfil yağından elde edilmektedir. https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

HAKKINDA admin

11 Yorumlar

  1. Hocam merhabalar diskimi yaparken makatimda yanma sanki aci biber surmus gibi yaniyor bu baya bir saat suruyr hatta sabahladigim bile oluyr gece yatamiyrm bir ay felan gecyr tekrar dan nuksediyr ben 3 aydan beri bu sorunu yasiyrm makatima baktigimda top ignesi kadr sislik var elledigimde aciyr hocam bu ne olabilir catlakta sislik olurmu
    Dr.Muharrem Kaya
    şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.05426210888 nolu telefondan ideaklinik hekimlerinden bilgi ve randevu alabilirsiniz.ideaklinik makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi yapıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.