Makat genişlemesi

Anüs genişlemesi olması durumunda kontrolsüz gaz kaçakları ve dışkı kaçırma görülür. Dışkı kaçırma genellikle iç çamaşırı kirletme şeklinde gaz kaçırma daha çok öksürüp aksırırken veya ağır bir cisim kaldırırken olur.
Anüs genişlemesinde bazı durumlarda anüs egzersizi kısmi rahatlama sağlasa da sorun ileri düzeyse anüs daraltma ameliyatı şeklinde müdahale etmek gerekir.
Makatta Genişlemesi Nedenleri
genişlemiş makat görüntüsüAnal bölge ameliyatları
Anal fissür ameliyatında yapılan kas kesme işleminin yanlışlıkla fazla yapılmasından, fistül ameliyatlarında anüsü kapatan kasların kontrolsüz kesilmesinden, benzer şekilde ileri düzeyde hemoroid ameliyatlarında yanlışlıkla kaslar kesildiğinde anal fonksiyon bozulabilir.
Yaralanmalar
Suç amaçlı olabileceği gibi, doğum sırasında bebek tarafından yada zor doğumlarda yapılan epizyotomi ile kaslar kesilebilir.
Anüse kalın cisimler sokmak
Gizli homosexüellerin evde kendilerini tatmin etmek için makatlarına cisim sokmasıyla oluşabilir, sokulan cismin çapına göre makat genişler.
Anal sex
Normal şartlarda anüste genişleme olmasa da çok fazla yapılması zamanla makat kaslarında gevşemeye sebep olabilir ve bu gevşeme yaş ilerledikçe kasların zayıflamasıyla kaçaklara sebep olabilir.
makat genişlemesi ameliyatıMakat Genişlemesi Tedavisi
Makat daraltma egzersizi ;
Kigel egzersizidir. Çok başarılı olmasa da denenmesi gereken bir uygulamadır. Günün herhangi bir saatinde çalışırken yada istirahat halindeyken makat kaslarını kasmak şeklinde yapılır. Sürekli tekrarlanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Daha etkili şekilde uygulayabilmek için şöyle bir pratik öneri de uygulanabilir; kibrit çöpü kalınlığında yaralamayacak bir cisim anüse sokulur ve o sıkılır.
Makat Genişliği Ameliyatı (DaraltmaAmeliyatı)
Sebebe ve oluşan hasara göre yaklaşılır. Kaslarda yırtılma varsa yırtık kas uçları bulunur ve dikilir. Yırtılma olmadandan genişleme varsa o durumda makattan yonca yaprağı gibi 3 veya 4 kadrandan parça alınır, oluşan eksiklik doku karşılıklı dikilerek kapatılır. Doku çıkarılıp dikildiği için daralma sağlanmış olur. Daraltma ameliyatları konusunda proktoloji uzmanları yetkindir.
Makat Genişlemesinde Dışkı Kaçarmı
Aslında teorik olarka dışkı veya gaz kaçırması beklenir ama genellikle bu anlamda bir şikayetle karşılaşılmaz. Ameliyatların yan etkisi olarak ortaya çıkan bir genişleme ise gaz ve dışkı kaçağı olabilir. Cisim sokmaya bağlı genişlemelerde yaş ilerledikçe bağırsak sarkması da eşlik etmeye başlar.
Sonuç olarak ;
Anüs genişliği bu konuda birikimli cerrah tarafından normal çapa getirilebilir. Anüs hastalıkları konusunda tecrübeli proctoloji uzmanları bu konuda tercih edilebilir. Proctoloji uzmanı denen proktologlar bölge anatomisine ve sorunlarına yeterince hakim uzmanlardır. Bu konuda Türkiye’de 6 şube ile hizmet veren İdea Klinik tercih edilebilecek klinikler arasındadır. Daha çok analasta mahremiyetine maximum özen gösterilmektedir.

HAKKINDA admin

76 Yorumlar

  1. Hocam 10. Sınıftayım 9. Sınıfta makatıma 3 cm lik ( en ) bişi soktum pişmanım polis olmak istiyorum çok gazm var ve makat genişlemiş olabileceğini düşünüyorum sanki serbest Mis gibi 5 sn tutuyorum ve kacryrm sorum anlaşılır mı ? Ve egzersizler neler ? Iki soruya da cvp lütfen teşekkür ederim hocam .Bu zaman dilimi yani haftada 2 defa yaklaşık 1 ay sürdü
    Op.Dr.Muharrem Kaya
    devam etmezseniz anlaşılmaz ama ederseniz anlaşılır

  2. hocam iyi günler ben yaklaşık 2 yıldır makatıma farklı farklı ciismler sokarak kendimi tatmin etmeye çalışıyordum taaki 4 ay önce pasif olarak bi ilişki yaşayana kadar aktif olan atkadaşımın penisi makatımdan içeri girer girmez acı hissi aldım gitgeller başladıktan sonra arkadaşım orgazım olurken penisin tamamını makatımdan içeri soktu ve canım bi hayli yandı.2 hafta önce dışkı esnasında makatımdan sarkan ufak memecikler gördüm son 1 yıldırda tuvalet kağıdında çok az olarak kan görüyorum kütfen yardım edin ne yapmalıyım süreç nedir benim için
    Dr.Muharrem KAYA
    kanama olduğu için kanama nedeni saptanmalı,bunun için anoskopi muayenesi olmalısınız