Kuyruk Sokumunda Görülen Şikayetler

Bölge kemikleri hareketli omurların bittiği birbirine kaynaşarak tek parça haline gelmiş omurlardan oluşan bir yapıdır. Tıpta koksix ve sakrum olarak iki parça olarak adlandırılır ancak Türkçede tek kelime daha yaygındır ancak koksixin karşılığı çok bilinmese de pöçtür.

Fotoğraflar ve videolar için instagram.com/kildonmesi

Bölgenin yaygın tek hastalığı kıl dönmesidir, daha seyrek olarak pöç batması veya kuyruğa benzer küçük yapının kırılması görülmektedir. İlk hastalık daha çok proctoloji (genel cerrahinin üst branşıdır) branşına, diğer hastalıklar ortopedi branşına girer.

Kuyruk Sokumu Hastalıkları

kuyruk-sokumuKuyruk Sokumu Batması

Vücudun üst yarısının tüm ağırlığının geldiği noktadır, normalde pek sorun yaşanmazken sert bir zemin bütün ağırlığıyla düşülmesi yada sert bir tekmeyle işaret parmağından daha ince bu kemiğin kırılarak yada yerinden oynayarak vücuda doğru yer değiştirmesiyle ortaya çıkar. Teşhis röntgen filmiyle konur ve ortopedi uzmanınca parmak yardımıyla rahatça yerleştirilebilir. Uygulama biraz ağrılı olsa da kolay bir işlemdir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenlerikuyruk-sokumunda-agri-sislik

Otururken vücudun ağırlığını taşıdığı için ezilmeye yada ağırlık taşımaya müsait bir alandır ve pek ağrısı olmaz. Ağrı olduğunda bir hastalık olduğu akla gelir çok seyrek ortopedik hastalık görülse de ağrı sebebi genellikle kıl dönmesinden kaynaklanan sorunlardır. Yukarıda pöç batması olarak tarif edilen hastalık seyrek karşılaşılan bir durumdur ve ağrı düşme sonucu başlar ve sürekli devam eder.  Diğer ağrı sebebiyse neredeyse % 99 luk kısmı oluşturan kıl dönmesidir daha doğrusu  apseleşmiş halidir. Normalde bu hastalık ağrı yapmaz ancak iltihaplandığında iltihaba bağlı olarak otururken ağrı olur. İltihap tedavi edilmezse 3-4 günde apseleşir ve giderek şişlik artar. Önceleri otururken olan ağrı artık süreklidir ve şiddeti çok artmıştır. Apse boşaltılıncaya yada boşaltıncaya kadar ağrı giderek artar. Doğru yaklaşım bir an önce boşaltılmasıdır. Apsede ağrıyla birlikte şişlik, kırmızılık, sertlik, pis kokulu akıntı ve vücutta ateş yükselmesi de birlikte olabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer

Kemikle ilgili sorun düzeltildikten sonraki 2-3 gün içinde ağrı büyük oranda azalıp geçer. Kıl dönmesi apsesi boşalıncaya yada boşaltılıncaya kadar giderek artar, boşaldığında yada boşaltıldığında hastanın ağrısı dakikalar içerisinde % 50- 70 oranında azalır ve sonraki 4-5 günde tamamen düzelir.

Kuyruk Sokumunda Şişlik

Neredeyse tek sebep kıl dönmesidir, normalde küçük bir şişlik vardır, badem büyüklüğünü pek geçmez ama iltihaplanma olduğunda ilerleyerek apseleşir ve mandalina kadar büyüyebilir, şişliğin büyüklüğü ağrının da yüksek olduğunu gösterir. Apsenin bir an önce boşaltılması doğru olur.

kuyruk-sokumunda-sivilceKuyruk Sokumunda Sivilce

Her halde dünyada en sık konulan yanlış teşhistir çünkü o bölgede neredeyse hiç sivilce görülmez ama sivilceye benzediği için hastalar kıl dönmesini sivilce sanırlar. Aslında burada hastalığı kendine yakıştırmamak ta etkili olabilir. Sivilce olmadığı için sivilce gibi değerlendirilmez ve kıl dönmesi tedavisi yapılmalıdır. Seyrek olarak görülen kıl dibi iltihabı da sivilceye benzer ama farklı bir hastalıktır.

Kuyruk Sokumunda Kokulu İltihap

Sivilce gibi yine neredeyse hastaların hepsinde kötü kokulu akıntı olması kıl dönmesi düşündürür. Tek sebep budur. Bu hastaların çoğunda kokulu akıntı olur, bazen bu akıntının miktarı bölge derisinde pişiğe neden olacak kadar çok olabilmektedir. Eğer asıl hastalığın tedavisi geciktirilecekse bölge gün içinde bir kaç defa yıkanmalı ve araya kağıt havlu konmalıdır. İltihabı kağıt havlu emer, deri ile teması azaldığı için şikayetler azalır.

Kuyruk Sokumunda Kanama

Hastaları en fazla tedirgin eden şikayettir. Kıl dönmesi ilerlediğinde iltihabi akıntının devam edebilmesi için kronik bir delik oluşur. Bu deliğin etrafında akıntıya reaksiyon olarak yeni bir doku gelişir, bu doku çok frajildir, basit bir sürtünmeyle tahriş olup kanar. Bir diğer sebepte deri altındaki sinüs ezilir ve doku içine olan kanama kılların girdiği delikten dışarı akar. kanama genellikle azdır ve iç çamaşırda kirlenme yapacak düzeydedir. Aşırı kanama görülmez.

Kuyruk Sokumunda Akıntı

En sık karşılaşılan şikayettir. Akıntının sebebi ise en sık sebeptir, bunun dışında dermatit denilen bir tür deri hassasiyeti olan dermatitte de akıntı olabilmektedir. Akıntı kılların giriş deliği veya kılların neden olduğu fistül ağzından olur. Bazen kendiliğinden durur ama bir gün mutlaka geri başlar. Temel sorun tedavi edilmedikçe akıntı devam eder.

Kuyruk Sokumu Hangi Bölüme Gider

Yukarıda bahsedildiği gibi bölge hastalıklarının neredeyse tamamı pilonidal sinüs kaynaklıdır. Bu hastalığın tedavisi genel cerrahi branşının üst dalı olan proktoloji bölümüne girer ancak hastanın yaşadığı yerde makat hastalıklarıyla ilgilenen uzman yani proktoloji uzmanı yoksa bu durumda genel cerraha gidilebilir. proctoloji uzmanları diğer genel cerrahlar gibi safra kesesi, guatr, meme, mide, fıtık ameliyatları gibi onlarca hastalık tedavisiyle değil sadece anal bölge hastalıklarıyla ilgilenir bu sayede pilonidal sinüs tedavisinde kullanılan tüm ameliyatlar konusunda daha tecrübelidirler. Bölüm veya doktor seçiminde spesifik çalışan uzmanlar tercih edilebilir.

Kuyruk sokumunda kaşıntı sebepleri

Kıl dönmesi
Bu hastalık normalde kaşıntı yapmaz ancak kıl dönmesinde oluşan iltihabi akıntı bölge cildini tahriş eder, bu tahriş kaşınma hissine sebep olur.Bu şekilde olan kaşıntıda kaşımaya bağlı olarak ciltteki tahriş hasarlanarak kanamada yapabilir.

Dermatit
alerji yapan kimyasallar cildin yüzeyinde dermatite sebep olarak kaşıntı yapabilir.Bu kimyasallar sabun,şampuan,vücut jeli veya pudra olabilir.

Cilt erozyonu
Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir. Bu hastalıkta da bu bölgeeye uyan külot alanında kan olabilir.

Aşırı terleme
Ter, terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş buna bağlı kaşıntı yapabilir.

Genel allerjenler
seyrek rastlan bir durumdur.Vücutta alerji olması en hassas cilt olan bu bölgede de kaşıntıya neden olabilir.

Epilasyon amaçlı krem kullanımı
Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma
Kalçaların arası havalanmasında azalmaya ve ezilmeye sebep olur bu da ağrı ve kaşınmaya neden olabilir.

Kaykılarak oturma
Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir, kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan omurganın son kısmına bineceğinden tahrişlere veya kıl dönmesine sebep olabilir.

Seboreik dermatit
Ciltte aşırı yağlanma ve kepeklenme rahatsızlığıdır, havalanmanın az buna karşın sağ salgısının fazla olduğu bölge olması sebebiyle sık rastlanır.

Sedef hastalığı
seyrek görülen sebeptir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntı tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde ya da uygulamalara son verilir.

Pilonidal sinüs akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir

Sert lif kullanılmamalıdır

Sabun ya da  pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanılmamalıdır, özellikle pudra çok sık alerji nedenidir.

Bölge duru suyla temizlenir buna rağmen kaşıntı devam ediyorsa kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak bunlar ciddi yan etkisi olan ilaçlar olduğu için en son tercih olmalıdır. Kısa süre kullanılmalı, şikayetler azalınca hemen kesilmelidir. Makat ve genital bölge kaşıntılarına özel geliştirilmişi kaşıntıyı  ilk kullanımda durduran pruzon merhem kullanılabilir.

Kuyruk Sokumu Kırığı

Pöç kırığı da denir. Sık rastlanan durum değildir ve yanlış isimlendirilir. Piçük kemiğinin kırılması çok zordur çünkü leğen kemiğinin arka cephesini oluşturur. Kırılan şey pöç yani pöç kemiğidir. Sert düşme, sert oturma ya da pöçüne ağır bir tekme yeme gibi travmalarla kırılabilir. Tedavisi hiç dokunmadan bırakmak 3-5 hafta üzerine oturmamaktır.

HAKKINDA Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak İstanbul Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Proktoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisi yanı sıra medikal estetik uzmanı olmam nedeniyle (Ben aldırma, Nasır, Lipom) ve kaş, sakal ekimi gibi tecrübelerim bulunmaktadır. Bana ulaşmak için 0542 621 08 88 numaralı hattı arayabilir ya da WhatsApp uygulaması üzerinden yazabilirsiniz.

21 Yorumlar

 1. Hocam merhaba benim kuyruk sokumu kemiğin bir parmak kadar sol tarafında önce kaşıntı ardında ucu beyaz bir sivilce çıktı sivilcenin patlaması sonucu icdeki şişlik azaldı ayrıca şişlik yokken ağrı yok ama şişlik uc kısmı beyazsa oturmakta rahatsızlık veriyor bu durum bir yıldır devam ediyor ve bugün aynı durum tekrar etti kendim patlattım kanamada siyah birşey çıktı parazite benziyordu ama tam olarak emin degilim, bu durumdan biran önce kurtulmak istiyorum geciktirmemin sebebi iş hayatından dolayı hep erteledim
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetiniz kıl dönmesine bağlı apse.tedavi olmanız gerekir.öncelikle eğer varsa apse ,apse tedavisi yapılmalı:doku toparlayınca kıl dönmeniz tedavi edilmeli.ideaklinik te kıl dönmesi muayenesi ücretsiz ve kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyor.randevu ve bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

 2. Merhaba hocam benim kuyruk sokumu bittiği yerde çok küçük siyah bi nokta var ve ara ara kanıyor orada kıl da yok ve ağrı yapıyor sebebi ne bu neden oluyor
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dönmesidir.0542621088 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilrsin

 3. Hocam ben 20 yasindayim ve sert yere oturdum kuyruk sokumumda kucuk bir sislik var hafif agriyor ben kuyruk sokumumda 5 ay once iltihap olusmustu cok fazla agirdigi icin cerrah doktora gittim ve tedavi oldum kesildi ve iltihap bosaltildi tekrarlamis olabilirmi yoksa sert oturdugum icin agritmis olabilirmiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  sert yere oturmakla kalıcı ağrı oluşmaz.apse tekrar ediyor olabilir.kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi olabilir.tedavi olmanız gerekir.mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 4. Iyi geceler hocam benim kuyruk sokumumda içerden bir sertlik var ve sürekli kaşınıyor cok korkuyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  Korkmanıza gerek yok, kıl dönmesidir ve çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarıyla aynı gün işinize dönebiliyorsunuz

 5. Merhaba hocam benım sorunum kuyruk kemıgınden sol kalçadan tarafa ve aşagı doğru bır şişlik vardı surekli şişiyor yumurta kadar olup sonra iniyor ama tamamen kaybolmuyordu ben bu sorunun şişmesini acısını yaklasık onbesyıl çektim ensonunda geçenyıl patladı neredeyse bır fıncan kadar kanlı iltihap aktı kurtuldum sanıyordum ama hala devam edıyor enaz haftadabır şişiyor agrı yapıyor ve aynı yerden patlayıp akıntı yapıyor bılıyorum tıbda ayıp olmaz ama ben doktora gıtmekten çekındıgım için bunca yıldır bu agrıyı çekıyorum tek kurtuluş ameliyatmı
  Dr.Muharrem Kaya
  gerek muayene gerek başka yöntemlerle şişliğe neden oluşum tespit edilmeli.oluşumun durumuna göre uygun yöntemle çıkarılır yada tedavi edilir.

 6. Benim kuyruk sokumumda 5 aydir agri var bazen artiyor bazen ise tamamen kayboluyor oturdugunda daha cok agriyor doktora gittiğimde hic bise yapmadan sadece agri kesici yazdi aizce nedeni ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahiye kıl dönmesi için eğer bu sorununuz yoksa fizik tedaviye muayene olmalısınız

 7. Merhaba kuyruk sokumunda ağrı şişlik kaşınma kanama iltihap ve ufak bir delik var ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dönmesi.genel cerraha muayene olup tedavinizi planlamalısınız.ameliyat öncesi mutlaka mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

 8. Kuyruk sokumumda devamlı sivilce çıkıp patlıyor sönüyor bir aydan beri böyle cok oturan ve o bölgeyi temiz tutan biriyim krem onerebilirmisiniz doktora gitme şansım 2 ay sonra işler dolayısıyla
  Dr.Muharrem Kaya
  yeterince temiz tutamamışsınızki kıl dönmesi olmuş gibi duruyor.sadece kıl dönmesi ile kalmayıp üstüne apse oluşmuş hemde defalarca,bu nedenle hastalığınız çok ilerlemiş,hatta apseler bağlı fistül oluşmuş olabilir.tedavinizi daha fazla geciktirmenizi önermem.mikrosinusektomi yöntemini araştırın ve tedavinizi yaptırın derim.tedaviden sonra genel hijyeninize dikkat edin,mümkünse sırt bel ve kuyruk sokumu bölgesine laser epilasyon yaptırın derim

 9. Doktor Bey merhaba ; dün kuyruk sokumum çok kaşındı, kaşımam sonucu bugün yara olmuş, elimi attığımda ıslaklık geliyor, birde sırt üstü yatarken ağrı yapıyor. baktığımda koyu renkte yara gibi olmuş ve kızarmış. çok korkuyorum kıl dönmesi olabilir mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  olabilir.genel cerrahi uzmanına görünün,eğer kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 10. Hocam iyi günler ben 21 yasindayim ve yaklasik 1 aydir kuyruk sokumumda kucuk bir sislik var ve sivilce gibi gozukuyor onceden sislik biraz daha buyuktu ancaksimdi azaldi arada uzun sure oturunca patladigini farkediyorum ya da bir sure sonra kabuk vagliyor kanugu kaldirirsam kanamaya basliyor amacok fazla degil ibternetten kil dinmesi ile ilgili arastirma yaptim ama benimki sekil olarak okadar buyuk degil sadece kirmizi bir sivilce gibi.. İlk zamanlarda agri yapiyordu otururken veya yururken ama artik bi agrisi olmuyor ve cok nadir kasiniyor. Sizce kil donmesi midir doktira gitmemegerek var mi? Bepanten sursem iyi gelir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  kıl dönmesi olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.