Vajinada varis olması

Vajinada varis görülme sıklığı bacakta görülme sıklığına kıyasla çok daha azdır. Bütün dokular gibi cinsel organda da toplar damarlar vardır ve yine çoğu bölge gibi buradaki toplar damarlar görülmez ancak genişlediğinde belirgin hale gelir. Vajina bölgesindeki toplar damarların genişlemesi vajinal (vulvar) varisler olarak isimlendirilir.

Varislerin tedavisiyle ilgili görseller için instagram.com/varistedavisi

Vajinada Varis Görüntüleri

vajinal varis  

Vajinada Varis Tehlikeli mi ?

Tehlikeli bir hastalık değildir ancak şu tür sorunlara neden olabilir ;
– Hamilelik döneminde çok genişleyerek sorun yaratabilir
– Kanamalara neden olabilir
– Cinsel ilişki sırasında ağrı yapabilir
– Dudaklardaki daha az sorun yaratır ancak genişleyerek kanamaya neden olabilir.
– Vajinanın görsel estetiğini bozabilir
– İlişki sırasında tahriş olup kanamaya neden olabilir.
– Normal doğum sırasında abartılı kanamalara sebep olabilir, çok yaygınsa sezaryenle doğum tercih edilir. vajinada varis olması

Vajinada Varis Neden Olur ?

Bacaklardan gelen toplar damarlar kasık bölgesinde ana toplar damara dökülür, genital bölgeden gelen kirli kan da bu alana dökülür. Kalbe doğru gidişte bir engel varsa, geri kaçış varsa, bunlara neden olacak aşırı ıkınma alışkanlığı varsa cinsel organlar bölgesindeki toplar damarlarda genişleme başlar. Etki kaldığı sürece giderek genişler. Ikınma gibi ağırlık kaldırma da sebep olabilir.

Vajinada Varis Tedavisi

Cinsel organlar ve civarındaki bu tür damar genişlemeleri asla ameliyatla tedavi edilmez.
Kalın olanlara likit skleroterapi ve köpük tedavisi yapılabilir, daha ince olanlara lazer veya radyo frekans tedavileri uygulanabilir.
En yaygın uygulama köpükle tedavidir.
Vajina varisleri kesin ve kalıcı bir şekilde % 100 e yakın başarıyla tedavi edilebilir. Tedavi hastanın işine ara vermesine gerek kalmadan 10-15 dakikalık bir veya iki seansta tamamlanır. Hafif ağrı dışında sorunla karşılaşılmaz. Uygulama döneminde dudaklarda şişlik olabilir ancak % 100 geçici bir şişliktir tedaviye gerek olmadan kendiliğinden düzelir. Tedaviyle yok edilen varisler tekrarlamaz ancak yıllar içinde daha küçük genişlemeler olabilir.

Vajinada Varis Hamilelikte Sorun Olur mu?

Hamileliğin zararı olmaz ama özellikle hamileliğin ikinci yarısında bebeğin baskısı ve toplar damarlarda geri dönüşün zorlanması sebebiyle bu damarlarda aşırı genişleme olur ve yaşam lüksünü bozabilir. Hamilelik öncesine kıyasla daha kalın ve kabarık görünür. Kanama olması halinde basınç artışı sebebiyle kanama daha fazla olabilir.

Vajina Varisinin İlerlemesi Nasıl Önlenir?

İlerlemesinde en önemli etken karın içi ve karın tabanındaki basıçtır. Hamilelik, aşırı kilo, tuvalette çok ıkınmak, fazla ağırlık kaldırmak, karın içi tümörleri, öksürük gibi karın içi basıncı artıran faktörlerin devam etmesi hastalığın oluşmasına ve var olan hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için
Hamilelik boyunca mümkün olduğunca istirahat edilmeli
Aşırı kilolar verilmeli
Fazla ıkınmadan dışkılamaya çalışılmalı
Fazla ağırlık kaldırılmamalı
Karın içinde hastalık varsa tedavisi yapılır
Karın içi tümör veya kronik öksürük gibi hastalıklar varsa tedavisi yapılmalıdır.

Bu bölge varisleri genellikle hastayı görsel olarak rahatsız eder ama fiziki bir rahatsızlık yapmaz. Estetik anlamada şikayet varsa iyileştirilmelidir. En etkili yöntem köpük tedavisi ve skleroterapidir. Tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar alınmaktadır.

Vajina Varisi Hangi Bölüme Gider

Kadın cinsel organında olması sebebiyle jinekoloji branşına gidilse de bu hastalık damar hastalığıdır ve damar cerrahı tarafından tedavisi yapılır. Tüm varisler gibi vajendekiler de kesinlikle ameliyatsız tedavi edilmelidir yoksa vajina estetiği bozulur ve deforme görünür.

Yine cinsel organla ilişkili olsa da erkeklerde görülen yumurtalık damarları genişlemesi varikosel çok farklı sebeple olur ve tedavisi de farklıdır.

Vajinada Varis Normal Doğuma Engel mi

Tabiki burada varisin derecesi önemlidir, hafif düzeydeyse engel olmaz ama ileri derecede genişlemiş damarlar varsa basınçla patlayabilir, çocuğun geçişi sırasında yırtılabilir. Her iki durumda da abartılı kanama olur. Varisler ileri derecede is sezeryan ile doğum tercih edilebilir. Buna kadın doğum uzmanı ve kalp damar cerrahları birlikte karar verir. Hamilelikte ilerler ancak doğumdan sonra kısmen geriler.

Vajina Varisi Tedavi Fiyatı

Ücretlerini paylaşan tek yer olan İdea Klinik fiyatları 1000-7500 TL civarındadır. Çok abartılı değilse bu fiyatlara yok edilebilmektedir. Çok yaygınsa bu ücretler değişir. Beraberinde bacaklarda da hastalık varsa bu durumda ücret çok değişebilmektedir.Ücret kliniklere göre çok değişebildiği için farklı kliniklerde astronomik rakamlarla karşılaşabilirsiniz.

Hamilelikte oluşan varisler kalır mı?

Hamilelik döneminde var olan varisler azar ve yeni varisler ortaya çıkabilir bunun sebebi vücutta çok ciddi stres faktörleri ve damarlar için extra yük ortaya çıkmasıdır. Bunlar her ne kadar fizyolojik olsa da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Gebe kalmadan önce tedavi edilmeyen varisler; hamilelik döneminde gerek fetusun (bebeğin) yaptığı bası, alınan fazla kilolar, hareketsizlik ve hormonal etkilere bağlı olarak normalde daha hızlı şekilde artmakta ve komplike hale gelmektedir.

gebelikte başlayan varis geçermi

Gebelerde telenjiektazi denen örümcek ağı şeklinde görüntü veren varislerin (kılcal damar çatlaması) gelişme oranı yüzde 60’ları bulmakta bunların önemli kısmı doğum sonrası dönemde gerileyerek kaybolmakta yaklaşık yüzde onunda ise kalıcı varisler olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğumdan 2 ay sonra kaybolmayan varisler tedavi edilmelidir, tedavi edilmezse bir sonraki hamilelikte daha ciddi sorunlara sebep olabilir ve de ilerleyebilir.
Hamilelik başlangıcında varisler varsa gebelik süresince varis çorabı giyilmesi varislerin ilerlemesini yavaşlatır.Varis çorabı buna ek olarak damar iltihabı ve pıhtı atması gibi sorunlara sebep olabilir.

Gebelikte varis

Hamilelik döneminde vücutta bir çok değişiklik olmaktadır bu değişiklikler hormonlarda olduğu gibi vücut fonksiyonlarında da olmaktadır. Hamilelik öncesi varis varlığı bu dönemde şikayetlerde artış yapabilir.

Varis bacak toplar damarlarının genişlemesi şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok sebep sayılsa da en önemli nedenleri ailesel yatkınlık ve insanın ayakta durmasıdır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere kıyasla 10 kat daha fazladır ancak bu oranın bu kadar farklı olmasının asıl nedeni kadınlarda kılcal damar şeklinde varisin çok daha fazla olması ve kadınlık hormonu östrojenin toplar damarların basınca dayanma gücünü azaltmasıdır.

Kadınlarda varisin oluşumuna ve ilerlemesine neden olan bir diğer önemli faktörde hamileliktir. Hamilelikte toplar damar genişlemesinin bir çok sebebi vardır.

 • Bebeğin karın içi basıncı artırması toplar damarlarda basınç artışına sebep olur.
 • Bebeğin vücudu ve rahimdeki genişleme bacaklardan gelen darlara direk basınç yaparak geri dönüşü engeller
 • Hamileliğin kendisi hastada fiziksel aktivitenin azalması
 • Hormonlardaki değişim.
 • Beslenme alışkanlığının değişimine bağlı kabızlık ve fazla ıkınma.

Hamilelikte varis sorununda kısır döngü oluşur;şikayetler artar ama önlem alınamaz ve tedavi yapılamaz. Şikayet arttığı için hasta daha az hareket etmek ister hareketsizlik şikayetleri daha da artırır.

Hamilelikte varis tedavisi yapılmaz. Her tedavinin bebeğe zarar verme ihtimali sebebiyle tedavi doğum sonrasına ertelenir. Doğum sonrası 1-2 ay istirahatten sonra hala varisler varsa duruma göre tedavi seçeneklerinden en uygunuyla tedavisi yapılır.

Gebelik süresince varisten kaynaklanan şikayetleri en aza indirmek için şu önerilere uyulmalıdır.gebelikte oluşan varis neyle geçer

Damarlar belirginse ve şikayet yapmaya başladıysa uygun sıkılıkta varis çorabı giyilmeli
Gün içinde kısa mesafeler de olsa yürüyüşler yapılmalı
İstirahat halindeyken mümkün olduğunca bacaklar yukarıda tutulmalı
Ödem gelişiyorsa jinekologla görüşerek tuz azaltılmalı
Kansızlık varsa tedavisi yapılmalı
Bir sonraki gebelikte varis sorunu yaşamamak için doğum sonrası tedavi yapılmalıdır. Tedaviye doğumdan 2 ay sonra başlanmalşıdır.

https://www.varisistanbul.com/vajinada-varis.html

HAKKINDA admin

2 Yorumlar

 1. Hamilelikten dolayı vulva bölgesinde şişlik . Damarların büyümesi giderek artıyo. Bu daha da ilerler mi .
  Dr. Muharrem Kaya
  Evet ilerler.fazla kilo almayın, sık sık dinlenmeye özen gösterin, sıkı giysiler giymeyin. Doktornuzla görüşün

 2. 46yaşındayım her ay tarlaysak ile adet oluyorum.Benim durumumda da vajinal varis görülebilir mi ?
  Dr Muharrem KAYA
  Hayır ilişki yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir