Kortizonun yan etkileri

Bu yazı ciltte kortizon kullanımına bağlı gelişebilecek sorunları içermektedir.Pişik, böcek sokması, cilt alerjisi, kaşıntı, kurdeşen ve atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında en sık kullanılan ilaç kortizonlu (kortikosteroid) krem ve merhemlerdir.Alternetifi olan anti alerjikler ise yeterince etkili olmadığı için kortizonlu ürünler çok yaygın şekilde kullanılmaktadır.Kullanılan bu kortizona bağlı ciltte yan etkiler olduğu gibi genel vücutta da yan etki olabilmektedir. Yan etki yapmayan bitkisel kortizonlarla (fitosteroid) ilgili ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN O

Kortizona bağlı gelişen cilt sorunları nelerdir ?

 * Ciltte incelme

 * Morarma

 * Hipopigmentasyon (beyazlaşma)

 * Akne (sivilcelenme)

 * Strialar (cilt yırtıkları)

 * Telenjektazi (kılcal varis gelişmesi)

 * Sekonder enfeksiyon (iltihaplar)

 Bölgesel kortizon kullanımına bağlı vücutta oluşan yan etkiler olurmu ?

Özellikle bebeklerde oluşan pişikte kortizonlu kremler kullanılndığında cushing sendromu denilen ciddi hastalık ortaya çıkabimektedir.Cushing sendromu vücutta kortizon atışına bağlı olarak aydede yüzü denilen yuvarlak yüzlü kilolu görünüm akla gelir.

Kortizonun yan etkilerinden korunmak için tedaviye potent bir steroid ile başlanmışsa, lezyonlar geriledikten sonra tedaviyi hemen kesmek yada daha düşük potentli bir steroide bir süre devam etmek yan etki ihtimalini azaltır.Mutlaka bölgesel kullanmak gerekiyorsa flutikazon propionat ve mometazon furoat içeren steroidlerin günde bir kez kullanımının da yeterli olabileceği için bunlar tercih edilebilir.Kronik, tekrarlayıcı hastalıklarda sistemik steroid tedavisinden kaçınmak gerekir.

Kortizon gibi etki eden herbal ürünler kullanımında bu tür yan etkiler görülürrmü ?

Hayır görülmez.Meyan kökü extresi kortizon gibi etki eder ancak kortizon kadar etkili bir üründür.Yine benzer şekilde çinko oksit ve kalamin cilt koruyucu etkiye sahiptir.

Böcek sokması,pişik, ,cilt alerjisi,kaşıntı,kurdeşen ve atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında kortizonlu merhemler yerine bitkisel ve bilimsel ürünleri aynı merhemde barındıran pruzon merhem veya benzeri ürünlerin tercih edilmesi kortizonun yan etkilerini yaşamanıza engel olur.

HAKKINDA admin

225 Yorumlar

 1. Hocam yanaklarımda kırmızılık vardı zamanla artı dermatologa gittim kan tahlili verdim lupus dedi şu an momecan kullanıyorum kortizon içeriyor her hangi bi zararı varmıdır iyi gelir mi ? Önerdiginiz bi krem var mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  Uzun süre kullanılmaz,Yoksa kortizonun kendisi kılcalları artırır

 2. merhaba hocam ketoral krem vermıstı doktorum kortızonlu olmadıgını söyledi dğrumudur
  Dr.Muharrem Kaya
  doğrudur

 3. kortizonlu merhemi yanlışlıkla acık yaraya sürdüysek ve sürülen bölgede his kaybı ve agrı varsa durum ciddi midir?
  Dr.Muharrem Kaya
  kortizonlu pomat bu tür etkiler oluşturmaz

 4. bu kaşıntıyı geçirmek için ameliyat gerekirmi
  Dr.Muharrem Kaya
  kaşıntı hangi bölgede??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir