Tırnak ayrılması

Tırnağın kat kat ayrılması için bir çok sebep sayılabilir ama en sık görülen sebep B7 vitamini eksiliğidir.B7 vitamini literatürde biotin,H vitamini,güzellik vitamini ve saç-tırnak vitamini olarak ta adlandırılır. Genellikle ayrılmaya kırılma ve yumuşama da eşlik eder.Bir diğer bulgu ise tırnakta beyaz lekeler oluşmasıdır.

Biotin eksikliği dışında tırnak ayrılması yapan sebepler;

Guatr;Özellikle tiroid hormonunun azaldığı hipotiroidi daha seyrek olarak zehirli guatr görülür

Kronik kalp ve akciğer hastalıkları

Tırnağa kadar  yayılan sedef hastalığı

Mantar ( tinea ungium)

Uzun süren enfeksiyon hastalıkları

Tırnak civarı iltihapları

Travmalar

A ve E vitamini eksikliği.

Ailesel yatkınlık

Proteinden yetersiz beslenme (keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşar).

Sürekli oje kullanımı (tırnağın havasız kalmasına sebep olur)

Asetonda yapısal bozukluk yapar.

Tırnak ayrılmasının tedavisi:

Nedenlerin % 90 lık kısmını oluşturan biotin eksikliğinin giderilmesi ile başlanmalıdır.Yan etkisi olmayan biotin ( B7 vitamini – H vitamini ) güvenle kullanılabilir.HP Biotin kırılmaları azalttığı gibi tırnağın uzama hızını da artırır.Kişinin diyetiyle aldığı protein azsa arttırması önerilir,sistemik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa asıl hastalık tedavi edilmeye çalışılır.Seyrek görülse de guatr hastalığı araştırılmalıdır.Biotin üreten bir çok firma vardır genellikle tek formda üretim yapmaktadı HP biotin 1mg,2 mg,5 mg ve 10 mg olarak 4 farklı ağırlıkta en uygun dozlarda üretilmiştir.Tırnak sorunlarında en etkin doz 10 mg olduğu için HP biotin tercih edilebilir.

Tırnak Kırılması Tedavisi
Bütün hastalıklarda olduğu gibi öncelikle neden belirlenmeli ve tedavi seçenekleri buna göre değerlendirilmedir.

Tırnak kırılması nedenleri

Tırnak kırılmasında görülen en sık sebebi vitamin eksikliğidir.Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin (B7 vitamini-H vitamini) eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır. Bunun dışında bir çok hastalıkta tırnak kırılması sorunu görülebilmektedir.

Tırnak kırılması görülen  hastalıklar ;

– Guatr hastalığı (hipotiroidi)

– Zehirli guatr (hipertiroidi)

–  Kronik kalp hastalıkları

– Kronik akciğer hastalıkları

– Sedef hastalığı

– Tırnak mantarı

– Kronik iktihabi hastalıklar.

– Travmalar

Beslenme nedenleriyle olan tırnak sorunları

Proteinden yetersiz beslenmede keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılır.

Sürekli oje kullanımı tırnağın havasız kalmasına ,asetonda yıpratıcı etkisi nedeniyle tırnak kırılmasına neden olabilmektedir.

Tırnak kırılması tedavi

Kişinin diyetiyle aldığı protein azsa arttırması önerilir,guatr veya kalp hastalığı varsa tedavi edilir.Bu tür hastalıklar yoksa 10 mg lık biotin tabletlerinden günde bir tablet başlanabilir. Biotin kırılmaları azalttığı gibi tırnağın uzama hızını da arttıran bir vitamindir.Etkinliği konusunda bilimsel veri olmasa da tabletle tedaviye ek olarak biotinli tırnak kremleri kullanılabilir. Biotin vücuttaki keratin yapısındaki tırnak,saç ve deri tüm oluşumlarda kalite artışı sağlayan B7 vitaminidir. Tedavi uzun süreceği için biotin alırken 100 tablet içeren kutuda satılanlar tercih edilmelidir.

 

HAKKINDA admin

48 Yorumlar

 1. Merhaba iki yaşında ki oğlumun ayak parmaklarında ki tırnakları katlarına ayrılıyor sizce neden olabilir.birde benim baş parmak tırnaklarının kenarlarından sürekli kırılmalar olur.
  Dr Muharrem Kaya
  biotin eksikliği olabilir.kan değerlerine baktırın

 2. Ayak tırnaklarım (baş parmaklarım hariç) yukarı doğru uzuyor ,kesince de yok denecek kadar kısalıyor ne yapmalıyım ?
  Dr Muharrem Kaya
  pedikürle düzeltilebilir belki.bir denemelisin

 3. İyi günler hocam
  Benim ayaktaki başparmaklarımda tırnak batması var ve 1,5 seneden beri başlamış kendim alıyıorum. Ve tekrar çıkıyor ama tırnağın ucu değil tırnağın yan tarafları tırnağı kökten nasıl kesebilirim yenisi çıksın ya da sizin bildiğiniz bir öneri varsa sunabilirimisin kökten aldırmak istiyorum. Cevabınızı bekliyorum SAYGILAR
  Dr Muharrem Kaya
  ayak sağlığı merkezleri ile görüşebilirsin.genel cerrahi yada ortopedi ilede görüşebilirsin

 4. Hocam el tirnaklarim yillardir uclarindan ust kisimlari ayrılıyor hic uzatamiyorum dökülüyor uzun zamandır saclarimda dökülüyor ne kullanabilirim
  Dr Muharrem Kaya
  kan değerlerine baktırmalısın.1o mg Hp biotin kullanabilirsin

 5. Merhabalar. Tırnaklarım kendimi bildim bileli uç kısımdan ayrılıyor ve baş parmaklarım da girintilik çıkıntılık var. Bunlar için biotin kullanabilir miyim? Kaç mg ile başlamalıyım? Ayrıca mide hastasıyım. Zararı olur mu?
  Dr Muharrem Kaya
  2 mg kullanabilirsin.vitamindir. zarar vermez