Kaplıca Varise İyi Gelir mi ?

Kaplıca Varise İyi Gelir mi ?
Varise bağlı şikayetler sıkça diğer bacak ağrısı yapan sebeplerle karıştırılır ve kaplıca gibi uygulamalardan yarar görebileceği düşünülür. Oysa kaplıcalar daha çok eklem rahatsızlıkları, kas kaynaklı ağrılar ve bel ağrısı gibi fıtık veya kas kasılmasından kaynaklanan ağrıların azaltılması ve tedavi amacıyla sıkça yararlanılan bir tedavi seçeneğidir.
Tedavi fotoğraf ve videoları için instagram.com/varistedavisi
Bu hastalıklarda ne kadar faydalıysa varis hastalığında da o kadar zararlı olabilmektedir. Kaplıcalar değişik derecelerde sıcak ve farklı elektrolitler içeren su havuzlarıdır. Varis damar genişlemesidir kaplıca suyunun sıcaklığı genişlemiş bu damarların daha da genişlemesine sebep olabilir. Benzer şekilde var olan kılcal damar çatlamalarının da daha hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olabilir
Özetle varisi olan kişilerin sıcak uygulamalarından özellikle kaplıcalardan uzak durması uygun olur, ilk etapta rahatlama oluyormuş gibi algılansa da gerçekte zarar verebilir. Bunun yerine evde çeşitli yağlarla veya ılık su içinde masaj daha akıllıca olur.

Varis ağrısı için ne yapılır

varis ağrısı hangi kaplıca Ağrı için ne yapılacağına geçmeden önce sebebine kısaca değinmek gerekiyor. Varis ağrısı herkeste olmaz. Hastaların bazılarında hiç bir şikayet yokken bazılarında bezdirici düzeylerde bacak ağrısı, bacakta sızlama ve kramp, geceleri yanma hissi gibi şikayetler olmaktadır. Neden bazılarında hiç şikayet olmazken bazılarında zulüm düzeyinde ağrı olduğu izah edilememiştir çünkü bu farkı belirleyen hastalığın düzeyi değildir yani çok ileri varisi olanlar da bile ağrı olmayabilmektedir buna karşın basit kılcal damar çatlamaları sızlayabilir.
Bu tür şikeyetler ileri varislerde daha sık görülse de her zaman hastalığın düzeyiyle şikayetlerin düzeyi aynı değildir, bisit düzeylerde varisler bazen dayanılmaz şikayetlere neden olurken tam tersi çok ileri varisleri olan birinde hiçbir şikayete rastlanmayabilmektedir. Düzeyi ne olursa olsun tedaviye başlandığı gün şikayetlerde azalma başlar, tedavinin ilerlemesiyle tamamen ortadan kalkar.

bacak ağrısıVaris Ağrısının Sebepleri

 • Damarın içindeki basınç artar ve damar duvarı gerilir bu gerginliğin olması.
 • Genişleyen damardan doku içine sıvı sızar bu sıvının yaptığı şişliğin deriyi germesi.
 • Yine sızan sıvının içindeki elektrolitler tahriş yapabilir.
 • Sıvı sızmasına bağlı gelişen şişlik sinir uçlarını uyarır.
 • Hareket azlığına neden olarak ağrı yapabilir

 

Varis Ağrısı İçin Ne Yapılır 

varis ağrısına kremEn etkili uygulama varislerin kalıcı olarak tedavi edilmelidir, tedavide çok daha az tekrarlayan ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Eğer tedavi ertelenecekse, varis çorabı giyilebilir yada elastiki bandaj sarılabilir, burada çorap daha etkili olduğu için tercih edilebilir

Gün içinde sıkça istirahat edilmelidir, istirahat sırasında ayakların altına sandalye veya benzeri bir yükselti konarak bacaklar yukarda tutulmalıdır.

Sıkça yürüyüş yapılmalıdır hatta yaşamın rutini haline getirilmelidir.

Varis ağrısı için ilaç ve kremler etkili uygulamalar değildir, boşa beklentiye girilmemelidir. Yukarıda yazdığım gibi en doğrusu hastalık daha fazla ilerlemeden tedavi olunmalıdır çünkü kendiliğinden veya ilaçlarla düzelme ihtimali yoktur çekilen eziyet tamamen boşadır.

Varis Kaşıntısı

Damar hastalıklarda hastalığının en sık karşılaşılan şikâyetlerden biride kaşıntıdır. Kaşıntı bazen hastayı bezdirecek düzeyde olabilmektedir hatta kaşıyarak cildini yara etmiş kişilere bile rastlanmaktadır. Varis hastalığında dolaşımın yeteri hızda olmaması bekleyen kirli kan ve cilt altı dokusundaki azalmaya bağlı olarak kaşıntı yapar.
Oldukça sık görülen bir şikâyettir. Kaşıntı varisin çok ileri bir safhada olduğunu ifade eder. Hastanın beklemeden tedavi olması gerekir. Ayrıca kaşıntı içinde ilaç kullanılmalıdır. Bu konuda oldukça etkili kremler mevcut(örn: pruzon pomat gibi) ama bu tür tedaviler kaşıntıyı keser fakat hastalık orada duruyor olacaktır.

Varis Kaşıntısı Nasıl Geçer

Aslında tüm kaşıntılara yaklaşıldığı gibi yaklaşılabilir ancak varisin getirdiği bazı hassasiyetler göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela en yaygın kullanılan ilaçlar kortizon (steroid) içeren kremlerdir oysa variste deri inceldiği için kortizon kullanımı deriyi daha da inceltip sorun yaratabilir kortizon yerine bitkisel kortizon (fito steroid) içeren kremler tercih edilmelidir. Bitkisel kortizon içeren kremler arasında en bilineni pruzon merhemdir. Her ne kadar makat bölgesi için önerilse de varisten kaynaklanan kaşınma sorununda da saatler içinde rahatlama sağlar.

Varis Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Akla ilk gelenler şöyle sıralanabilir;

 • Soğuk su ile yıkamak
 • Soğuk kompres (havluya konan buzla ovalamak)
 • Masaj
 • Ayakları yukarı kaldırmak
 • Nemlendirici kremler sürmek
 • Çorap giymemek
 • Çıplak ayakla dolaşmak

Varis Çorabı Kaşıntı Yaparmı

Temel sorun varisin kendisi olsa da çorap ta yüzeyel dolaşımı değiştirerek kaşınmaya neden olabilir yada artırabilir, bu durumda çorabı çıkarıp bir süre bacağı havalandırmak rahatlık verebilir.

Kaşıntıya bağlı olarak cildin delinerek kanamalar oldukça sık görülür kanayan varisleri durdurmak oldukça zordur çünkü toplar damar kanamasının kendi haline pıhtılaşarak durması daha zordur. Kanayan yeri üzerine bastırarak acil tıbbi yardım almak en uygunudur. Çünkü kanama dursa bile aniden tekrar kanayabilir.

Varis tedavisi yapıldığında kaşıntı da kalıcı olarak düzelir. Gerek kaşınma sorununu düzeltmek gerekse varisin ilerlemesi, iltihaplanması, tıkanması gibi varise bağlı olarak gelişebilen diğer komplikasyonlar için en doğru yaklaşım bekletmeden kökten kurtulmaktır.

Soğuk su varise iyi gelirmi

Sıcak su gibi soğuk suyun da rahatlatıcı etkisi vardır,genel olarak bacaklar soğuk suya sokulduğunda bir rahatlama sağlar.
Varis konusunda da yaklaşık böyle olur varis sebebiyle sızlayan bacaklara soğuk su masajı yapıldığında rahatlama sağlayabilir. Soğuk suyun damarları büzücü bir etkisi vardır ancak bu etki daha çok atar damarlarda görülür çünkü atar damarların çeperinde güçlü kaslar vardır ve büzüşebilir ancak toplar damarlarda bu kadar güçlü kaslar olmadığı için soğukta belirgin bir kasılma ve büzüşme olmaz. Yani soğuk su varisleri küçültmez, inceltmez veya yok etmez.

varise soğuk su iyi gelirmi
Bu sebeplerle soğuğun varisler üzerinde iyileştirici bir etkisi olmaz ancak bir tür damar iltihabı olan ve genellikle varisten kaynaklanan flebit denilen hastalıkta soğuk kompresin rahatlatıcı etkisi vardır. İyileştirme etkisi olmasa da hastanın ağrı, sızlama ve yanma gibi şikayetlerinde azalma sağlayabilir. Sıcak su da uzun süre kalmanın varise zararı vardır ancak soğuk suyun faydası yoktur.
Sonuç olarak varisten kaynaklı sızlamalarınız için soğuk su masajı yapabilirsiniz rahatlatıcı etkisi olabilir ama varisinizin iyileşmesine hiç etkisi olmaz.

Sülükle Varis tedavisi

Sülükle varis tedavisi çok eskilere dayanan bir tedavi şeklidir. İki şekilde uygulanmaktadır

1-Evde şişelerde su içinde bekletilen sülükler zaman zaman varisli alana yapıştırılır

2-İçinde çok sülük olan dere veya göl gibi yerlerde varisli bacağın suya sokularak sülüklerin varisli bacağa yapışması şeklinde uygulanı.

Her ikisinde de amaç sülüklere varisli damar içindeki kirli kanı emdirmektir.

Hiçbir bilimsel değeri olmayan bu doğal tedavi şeklinin varislerin tedavisi adına herhangi bir faydası olması beklenmez ama özellikle bilimsel tedavilere ulaşamayan kırsal kesimlerde kişilerin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar.

Varisin içindeki kirli kan temizlenmek üzere sürekli dolanan bir sıvı olduğu için bir kısmını sülüğe emdirmek gereksiz yere kan kaybetmekten  başka bir anlam taşımaz.

Satıcılar tıbbi sülük, doktor sülük, steril sülük gibi cezbedici isimler kullansa da sülük sülüktür ve varisin tedavisinde hiçbir olumlu etkisi yoktur.

Satıcıların diğer bir sık önerdikleri hastalık ise hemoroiddir ve ne yazıkki hemoroidde de en küçük bir yarar sağlama ihtimali yoktur ancak kendini hemoroid sanan ama gerçekte hemoroidle hiçbir benzerliği olmayan makatta pıhtı toplanmasında pıhtıyı sülükle emdirmek hastada rahatlık sağlar , aslında hiç dokunmasa kısa süre sonra zaten kendiliğinden rahatlayacağı için burada da anlamsız bir tedavidir.

Solaryum varise zararlımı

Varis bir damar hastalığıdır ve solaryumun etkileyemeyeceği kadar derinde seyreder. Solaryum ciltte melanin salgısını artırarak rengin koyulaşmasını sağlayan ultraviyole A içeren bir uygulamadır. Uygulama alanında cilt bronzlaşır ve daha hoş bir görünüm sağlar. Ultraviyole A ısıtıcı özelliğe sahip değildir ancak çok yoğun kullanılırsa derin alanda ısı oluşturarak yanık yapabilir.
Solaryumun varise olumlu yada olumsuz etkisi yoktur ancak cilt rengi koyulaşınca yani bronz ciltte varisler daha az dikkat çekici olur.

solaryum varise zararmı
Özellikle kılcal damarlar bronzluk sayesinde belirgin ölçüce saklanır. Fiziki rahatsızlığı olmayan daha çok görsellikten rahatsız olan kişilerde solaryum varise iyi gelir çünkü görüntüsü büyük oranda geriler.
Hastalığın iyileşmesi açısından bakıldığındaysa solaryumun hiçbir etkisi olmaz, kış gelip cildin bronzluğu gittiğinde varisler aynı eskisi gibi görünür.
Faydası olmadığı gibi bilinen bir zararı da yoktur.
Sonuç olarak ; Varisi olan solaryuma girebilir mi sorusunun cevabı evettir,solaryumu varise zararı yoktur.
Solaryum yüzdeki kılcalları artırır mı ? Yüz bölgesindeki kılcal damarlar için de aynı durum geçerlidir yani kılcal damar çatlamaları olduğu gibi kalmasına rağmen cildin rengi koyulaştığı için kılcal damarlar daha az görünür.

Sauna Varise Zarar Verirmi

Sauna yüksek ve kuru ısı ortamıdır özellikle soğuk ülkelerde çok yaygındır.Sıcak ortamda vücut ısı kaybetmek için damarları genişleterek vücuttaki ısı artışını engellemeye yani vücudu soğutmaya çalışır.Bu şekilde fizyolojik olarak damarın genişlemeye çalışması var olan kılcal damarların sayısının artmasına ve daha fazla genişlemesine sebep olabilir.Saunanın normalde varisi olmayana çok zararı olmaz ama varisi olanların şikayetlerinin ve hastalıklarının artmasına sebep olabilir.
Bu duruma şöyle bir örnek verilebilir fırınlarda ocak karşısında çalışan ustaların yüzlerinde kılcal damak çok daha fazla görülür.
Varisi olan kişilerin saunada çok uzun süre kalmaması önerilir.
saunanın varise zararları

Sigara Varise Zararlı mı?

Bu konuda çok yazı olmasa da sigaranın kanıtlanmış binlerce zararı vardır ve kullanmak atar damarlar üzerinde ciddi tahribat yapmaktadır. Bunların en bilineni damar sertliğidir ve özellikle kalp damarlarındaki sertlik yani tıkanma insanlar arasında rastlanan en sık ölüm sebebidir. Toplar damarlar üzerinde sigaranın belirlenmiş bir olumsuz etkisi tespit edilmemiştir. Yani sigaranın varisli damar oluşumunda yada ilerlemesinde bir etkisi yoktur buna rağmen sigaranın damar dışındaki binlerce zararından dolayı kullanılmaması en doğru davranıştır.
Varislere zararı yoktur ama toplar damar içinde pıhtılaşma riskini artırdığı için varisi olan kişilerde flebit riskini ve flebite bağlı gelişebilecek sorunların rastlanma ihtimalini artırabilir. Flebit damar iltihabıdır ve ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu pıhtılaşmayı artırıcı etkisi derin toplar damarların tıkanmasına da (DVT) sebep olabilir.
sigara varis yaparmı

DVT varisi olan kişinin başına gelebilecek en ciddi sorundur çünkü derin damarlar tıkanırsa varisler tedavi edilemez ve varislerle yaşamak zorunda kalınır. DVT toplar damar hastalıkları arasında en ciddi olandır ve bu teşhis konduğunda tütün ürünleri yasaklanır.

sigaranın varise zararı
Aslında sigaranın bilimsel olarak kanıtlanmış binlerce zararı yanında hali hazırda tespit edilememiş bir o kadar daha zararı olduğu tahmin edilmektedir. Varislerin olması gibi ciddi damar sorunu olan kişilerin sigaradan uzak durması gerekir. Aslında sigara herkesin uzak durması gereken kötü bir alışkanlıktır.

https://www.varisistanbul.com/varise-ne-iyi-gelir.html

HAKKINDA admin

One comment

 1. MUSTAFA UĞURLU

  Yazınızı okudum.Çok güzel.Benim damarlarım çok genişlemiş.15-17.Bu nedenle “cerrahi yöntemle bu damarların alınması gerekir” diyor doktor. Ben de korktuğum için yaptırmadım.Bu hususda daha gelişmiş yüksek bir teknoloji var mı diye araştırma yapıyorum. Bilgi verirseniz memnun olurum.
  Dr. Muharrem Kaya
  Ameliyatsız yöntemlerle varis tedavisi yapan klasikleri araştırmanın öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir