Bacakta Kaşıntı

Bacaklar vücudun en büyük organıdır ve buna paralel en geniş deri yüzeyine sahiptir. Doğal olarak kaşınacak yüzey de en fazladır. Kaşınma bazen hastayı çıldırtacak düzeyde olsa da genellikle ciddi düzeylerde olmaz ve basit kaşıma eylemiyle rahatlar.

Bacakta Kaşıntı Neden Olur?

bacakta kaşıntıBunun için bir çok neden vardır ve genellikle hasta bunu kendi tespit edebilir, seyrek olarak muayene gerekebilir.
Varis olması; Deri altında basıncı artırarak hassasiyete sebep olabilir. Varisler tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir. Bacakta kaşıntı ve morarma birlikte olabilir.
Kılcal damar çatlaması; sızı ve kaşınma hissine neden olabilir, yanma olması da beklenir.
Sık yıkanmak ve sabun kullanmak, derinin nemini sağlayan salgıların deriden uzaklaştırılması sonucu kuruma yaparak kaşındırır.
Sentetik çoraplar kızarıklık ve alerji yapabilir
Uzun süre hareketsiz kalmak, sıvı sızması ve şişliğe neden olabilir
Ürtiker (kurdeşen) gibi alerji durumları, daha çok tüketilen gıdalardan kaynaklanır.
Bu sebeplerle olan kaşıntılar genellikle ciddi bir sorun yaratmaz ancak hastanın yaşam kalitesini düşürecek kadar kaşıntı olabilmektedir. Çok daha seyrek gördüğümüz sarılığa bağlı olanlar temelde safranın kana geçememesinden kaynaklandığı için ciddiye alınması gerekir. Sarılığa bağlı kaşıntılarda hastanın rengi ciddi düzeyde sararmıştır. Karaciğer sorunu olduğu düşünülür.
Varise bağlı bacak kaşıntıları bazen kaşıyarak kanatacak kadar abartılı olabilmektedir. Burada en doğru yaklaşım varislerin ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmesidir. Varis tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi http://www.varis.pro/ sitesinde bulabilirsiniz.
Ağda yaptırmak; gerek ağdanın yaptığı tahriş gerekse kılların yeniden çıkmasının deride yaptığı hassasiyetten olur. Benzer şekilde lazer epilasyon sonrası kaşıntı olabilmektedir, bacakta kaşıntı ve yaraburada da sebep ciltteki hafif yanık kaşıntıya neden olabildiği gibi 1-2 ay sonra kılların yeniden çıkmaya başladığı dönemde kılın deri altında ilk belirdiği günlerde kaşınma olabilir ve bacakta iz bırakabilir. Bu tür epilasyon ve depilasyon uygulamalarından sonra kılın deri altında büyümesi sonucu oluşan batıklar da kaşıntı yapabilmektedir. Bu şekilde epilasyon veya depilasyon uygulamalar sonrası batık çok fazla oluyorsa ve de epilasyondan beklenen sonuç alınamıyorsa kılları jilet benzeri derinin üzerinden alan temizlik yöntemleri tercih edilebilir.

Bacakta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Akla ilk gelen ve en yaygın sebep olan derideki kuruma sorunu halledilmelidir. Bunun için en pratik çözüm sıradan nemlendiriciler kullanmaktır. Özellikle banyo sonrası daha fazla kuruluk olduğu için banyodan çıkar çıkmaz nemlendirici sürülebilir.
Tüketilen gıdalara bağlı olarak ortaya çıkan kurdeşen için hangi gıdanın yaptığı araştırılmalı ve tüketilmemelidir. En sık ürtiker yapan gıdalar sucuk, baharatlar ve kuruyemiştir.
bacakta kaşıntı ve kızarıklıkÇorap gibi sentetik kıyafetler değil daha çok pamuksu ve keten kıyafetler tercih edilmelidir.
Varis varsa tedavi edilmelidir. Varis tedavisi iyi araştırılmalı, “ameliyat olmanız gerekir” sözüne inanmadan ameliyatsız tedaviler araştırılıp uygulanmalıdır, varis ameliyatı artık tarihe karışmış bir tedavi yöntemidir.
Oturularak çalışına meslekte olanlarda fazla oturmaya bağlı olarak bacaklarda şişme ve bu şişmeye bağlı kaşınma yaşayabilirler. Bu tür işlerde çalışanlar gün içinde kısa molalar verip kısa mesafe yani oda içinde bile olsa yürüyüş yapmalıdır.
Uzun yolculuklarda bacak kaslarını çalıştıracak hareketler yapılmalıdır.

Banyoda mümkün olduğunca az sabun kullanılmalı kaşıntıyı artırıyorsa liflenmemelidir. Aşırı temizlikten uzak durulmalıdır.
Tüm bu önlemlere rağmen devam ediyorsa temelde başka sorun olabileceği düşünülerek araştırma yapılmalıdır.

HAKKINDA admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir