Aşırı gaz çıkarma

Aslında gaz çıkartmak kişide rahatlatıcı etki yapar çünkü karın içindeki gereksiz hacmin azalması basıncı düşürür ancak gazın aşırı miktarda üretilmesi kişide hem fiziki olarak hemde her yerde gaz çıkaramayacağı için sosyal sıkıntıya sebep olur. Hatta gece fazla gaz çıkması eşler arasında sorun yaratabilir.Aşırı gaz tedavisi için aşırı gaz çıkarma tedavisi . Gaz çıkarma ağızdan ve anüsten olur ve ikisinin sebebi çok farklıdır sebepleri farklı olduğu için yapılacak tedavi yaklaşımı da farklı olur.
Ağızdan aşırı gaz çıkarma ; fazla genirmenin bilinen tek sebebi fazla hava yutmaktır çünkü midedeki gazın tek kaynağı yutulan havadır.Genellikle dikkat çekmek için yutulur ve gürültülü bir şekilde geri çıkarılır.Hastalık hastalığı olan kişilerin en sık baş vurduğu dikkat çekme yöntemidir.Aşırı genirme tedavisi için yapılacak tek şey hava yutmamaktır.
Makattan aşırı gaz çıkarma ( aşırı yellenme ) ;Yutulan havayla hiç ilişkisi yoktur tamamı bağırsaklarda mikroplar tarafından oluşturulan gazdır.
İki sebep sayılabilir;
1-Bağırsaktaki mikrop dengesinin değişmesi;Ağır kokulu gaz çıkarılır.
2-Gaz yapıcı gıdaların fazla tüketilmesi;bu gurup gıda az tüketildiğinde gaz da azalır. Bu gurup gıdalar herkesta gaz yapar ancak bazı kişilerde aşırı miktarda gaza sebep olabilir.
Aşırı gaz çıkarmanın tedavisi;
Sebebe yönelik tedavi planlanmalıdır
Sebep bağırsak mikrop dengesinin bozulmasıysa bu durumda mikrop dengesini yeniden oluşturacak reflor kapsülden günde bir tane alınabilir yada prebiotik yoğurtlardan haftada 1-2 defa yemek yeterlidir.
Gaz yapıcı gıdalar;Kurufasulye,nohut,barbunya gibi bakliyatlar,turp,lahana gibi sebzeler en sık gaz yapan gıdalardır.Bunlar veya bunlardan farklı gaz yaptığı düşünülen gıdalar varsa diyetten çıkarılmalıdır.

TEDAVİ ÜCRETLERİ GENEL

HAKKINDA admin

186 Yorumlar

 1. Merhaba hocam bender kokulu gaz sorunu var sık sık oluyor son zamankazada mide bulantısı eklem ağrısı halsizlik kalıntılar başladı doktor kansızlıkta olduğunu söyledi ne yapmalıyım
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  Kansızlık olsa da bu şikayetler kansızlıktan kaynaklanmaz, gastro enterologla görüşmelisiniz.

 2. hocam ben sabahları kalktığımda iyiyim öğleden sonra midemin üst bölgesinde şişlik hissetmeye başlıyorum az yesemde şişlik oluyor özellikle akşamları çok fazla geğiriyorum ve gaz çıkarıyorum doktora gittim kan testi idrar testi ultrason değerleri normal çıktı endoskopi oldum az bişey gastiritin var dedi doktor (antral gastrit) ilaç verdi lacombi ve dicetel kullandım geçmedi 3 aydır sizce ne yapmalıyım teşekkürler.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  Endoskopta önemli bir sorun çıkmadığına göre rahat olabilirsiniz, bu tür şişlikler genellikle hastanın stresinden kurtulmasıyla da düzelir

 3. merhaba doktor bey benim sorunum gün içerisinde çok fazla gaz sıkıntısı çekiyorum.bunun azalması için nane rezene çayı içmeye başladım ama azaltsa da sonra yeniden eskisi gibi oluyor. yurtta kalmaya başlayınca böyle bir sıkıntım olmaya başladı. ondan önce böyle bir sıkıntım olmamıştı. bunun da bir etkisi var mıdır? ne yapmamı önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmalısın,ayaklarını sıcak tutmalısın.reflor kullanabilirsin