Anal hematom

Sayfayı okuduğunuzda hemoroid sandığınız hatta belki gittiğiniz doktorun da hemoroid dediği hastalığın aslında çok daha basit bir sorun olduğunu anlayacaksınız. Makatta pıhtı toplanması da denir. Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.

Anal Hematom Nedir

Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. İşte bu pıhtıyla ortaya çıkan şişliğe hematoma denir.

Anal hematom neden olur ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı toplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur, oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir. Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik. Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir, çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematom Nasıl Anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur, şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir. Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir, çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı; Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Anal Hematom Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır çünkü oluşan şişlik zamanla kendiliğinden düzelir.
Tedavi iki şekilde olabilir
1. İlaçla tedavi; Anuflex Pomad bölgesel uyuşturucu etkisi sayesinde ağrının azlamasını sağlar, hasta rahatlar günler içinde pıhtı vücut tarafından emilerek yeniden kan yapımında kullanılmak üzere götürülür.
2. Ağrıyı azaltmak için 1 dakikadan az süren küçük bir ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır. Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik büyük oranda azalır.
3. Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir. Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik bir kaç hafta devam eder.
4. Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.
Tüm bunlara ek olarak yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir, fazla ıkınmamak sorunun ilerlemesine engel olur.

Pıhtı Toplanması Hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır. Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar. Hemoroidin oluşması ve ilerlemesi 10-20 yıl alırken pıhtının oluşması, büyümesi hatta portakal kadar olması için 2-3 dakika ıkınmak yeterlidir. Diğer taraftan hemoroidin ıkınmakla şişmesi çok benzer ancak hemoroidin şişmesi düzeldiğinde geride hemoroidler kalırken pıhtı toplanmasında şişmiş memeler indiğinde hiçbir belirti kalmaz.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişliğin ve büyüklüğüne paralel ağrının olması ve bunun kısa sürede çıkmış olması basur olmadığını gösterir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir. Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz.

Kabızlık Nasıl Geçer?

https://www.ideaklinik.com/anal-hematom-tedavisi.html
http://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/

HAKKINDA admin

14 Yorumlar

 1. Hocam 2 gün önce kabızlık vardı tovalete çıktım ancak ertesi sabah anüsün etrafında bezelye büyüklüğünde mor büyük bir şişlik çıktı çok ağrı ve sancı yapıyor ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.açtırırsan ağrısı hemen geçer ve iyileşme sürecine girer ama kendi haline iyileşmesi uzun sürebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarına dikkat et.

 2. Hocam merhaba gecen hafta persembeden beri procto krem kullaniyorum anal hematom var farkettimm ancak ucundaa mavimsii bir doku olusmus agri acı yokk suan da küçük zaten kendiliginden ne zaman geçer sag tarafimda tekk bir tanee iliskidee zarar verebilirmii şişlik geri donüs yaparsaniz sevinirim iyi gunler
  Dr.Muharrem Kaya
  kendiliğinden iyileşme uzun. sürebilir.yinede muayene ile değerlendirilmeli,ağrı olmaması kondilomuda düşündürüyor.ilişkide şikayetlerin artmasına neden olabilir.

 3. Hocam tekrar bi soru daha sorcam . O fasulye büyüklüğündeki şişlik geçti ama şuanda küçük 4 5 tane şişlik okur hafif kaşıntı var 14 martta sorunumu size yazmıştım şuan değişiklik gösterdi.
  Dr.Muharrem Kaya
  muayene olmalısın,kondilom olabilir

 4. Hocam external hemoroidim var daflon 500 mg kullandım ve makatta akıntı ve koku oldu neden olur hocam sıkıntı yaratırmı saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  anüsün tam kapanmasını engellediği için akıntı ve kokuya neden olur.tedavi olmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir