Plazma İle Ben Aldırma (Buharlaştırma)

Plexr plazma yönteminin cihaz adıyla söylenen halidir, kağıt mendil yerine Selpak Mendil demek veya margarin yerine Sana Yağı demek gibi bir durumdur. Türkiye’de yeni olmakla birlikte dünyada bir süredir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Plexr bir marka olup aynı teknoloji çok sayıda üretici tarafından farklı markalarla dünyada satılmakta ve kullanılmaktadır.

Video ve fotoğraflar için instagram.com/bentedavisi

Plexr Ben Tedavisi

Benzeri cihazlar gibi elektrik bağlantısı olmadan çalıştırılabilir, içindeki şarjlı pil ile çalışması kullanımda kablosuzluk ve bu sayede de pratiklik getirmektedir.  Bazı sitelerse sanki elektrik gerekmiyor gibi ifade edilse de elektrik enerjisi kullanılmaktadır.
Bene dokunulduğu anda buharlaştırır, bu etkisine süblimasyon denir. Bu etkisini şu şekilde oluşturur. Deri ile cihazın ucu arasındaki havada iyonizasyon sağlar, bu iyonizasyonla aradaki hava maddenin dördüncü hali olan plazmaya dönüşür. Cihaz bu plazma ile etkili olur.
Plexr ben tedavisi yanı sıra kırışıklıklar, göz kapağındaki deri fazlalığı ve katlanma, leke silme, yara izi gibi sorunların çözümünde de kullanılmaktadır. Bu sayfada daha çok ben tedavisi ile ilgili bilgiler bulabileceksiniz.
Radyo frekansa yöntemine benzer şekilde uygulanır ve yine buna benzer etki elde edilir. Sivri uç bene dokundurulur ve üzerinde gezdirilir. Gezdirildiği noktalarda benden ince bir tabaka buharlaşmış (süblime olur) olur. Benin zeminindeki temzi seviyeye gelene kadar bu şekilde tabakalar kaldırılır. Temiz zemine gelindiğinde işlem son verilir.
Plexr ben alma genellikle tek seansta tamamlanır, seyrek olarak zeminde kahverengi lekelenme olabilir bu durumda ikinci seans uygulanması gerekir. Klinikler sıklıkla ikinci seansta ücret almaz.
 Benzer markalar; Biosiwa, Konmisoni, Beautyteck, GMV, Beurha, Skonhed, Raiuleko

Plexr Ben Tedavisi Video

Plazma Ben tedavisi

Aslında yöntemi doğru tanımlayan kelime budur. Yani yöntemin adı plazma tedavisidir. Yukarıda ayrıntılı yazıldığı gibi derinin hemen üzerindeki havayı iyonize ederek plazma oluşmasını sağlar ve sorunlu alandan ince bir tabaka kalır. Uygulamada derinin derinliğine inilmediği için iz minimal düzeylerdedir. Benin alındığı yerde ben çapında bir yara oluşur. yara büyüklüğüne göre 4-6 günde kabukla kaplanır, sonraki 5-6 günde kabuk düşer ve pembe bir zemin ortaya çıkar. Pembelik iki hafta iki ay arasında düzelir. Bazı iyileşmesi geç kişilerde bünyeye bağlı olarak pembeliğin düzelmesi daha uzun sürebilir. Plazma tekniği deri ile aynı düzlemde yani kabarık olmayan benlerin tedavisinde kullanılabildiği gibi kabarık veya et beni gibi benlerin tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Plexr Leke Tedavisi
Ben tedavisi için yazılanların hepsi leke için de geçerlidir, bende daha fazla tabaka kaldırılması gerekirken leke tedavisinde çok yüzeysel çalışılır, ancak fark edilebilecek kadar bir tabaka kaldırmak yeterlidir. Pigmentli kahverengi tabaka oldukça ince bir tabakadır. Vücut, omuzlar, dekolte ve yüz bölgesi gibi güneşi çok gören yerlerde oluşan benler gibi 3-8 mm çapında kahve rengi lekelerin uzaklaştırılmasında kullanılır. Çil tedavisinde de kullanılabilmektedir ancak tekrar riski diğer lekelere kıyasla daha fazladır. Kloazma denilen hamilelikte oluşan gebelik lekelerinde başarısı çok düşüktür.
Diğer tedaviler lazer, radyo frekans, elektrokoter, krioterap (dondurmayla),  bitkisel ben tedavisi konuları ayrı sayfalarda incelenmiştir.

Plexr Kırışıklık Tedavisi
Kırışıklığı oluşturan derideki çukur şeklindeki çizginin 1-2 mm kenarlarına küçük dokunuşlar yapılır. Bu şekilde deride çok küçük yanık noktaları oluşur. Bu küçük yanık noktaları iyileşirken deriyi gerginleştirir ve kırışıklık daha silik bir hal alır yani kırışıklık bir anlamda yok olur. Kırışıklıkta iyileşme benlerdeki gibi 2 haftada büyük oranda tamamlanır ancak net sonucun alınması aylar sürer. Bu süre zarfında ciltte pembelik dışında ciddi sorun olmaz. Plazma ile kırışıklık simek için bu yazılanların hepsi geçerlidir. Göz kapağındaki uygulama da aynı kırışıklık gibi dizi halinde noktacıklarla çizgi oluşturulur. Deri fazlalığının durumuna ya da üst göz kapağının gözün üstüne devrilmesine göre 3-6 sıra halinde uygulanır. Uygulamanın yetersiz gelmesi durumunda 2-6 ay sonra aynı uygulama tekrarlanabilir.
Plexr tedavisinin bir diğer sık kullanıldığı sorun üst göz kapağı fazlalığı ya da diğer deyimle üst göz kapağının göze doğru sarkması sorunudur. Normalde bu fazla kısım blefaroplasti denilen ameliyatla kesilip alınır, deri dikilir. Fazlalık yok olduğu için sarkma da o anda yok olur. Plexrda işlem tamamen ameliyatsız yapılır, ihtiyaç kadar sıralar halinde fazlalık deri çok küçük noktacıklar halinde yakılır. Bu küçük yanıklar deride gerginlik sağlar, bu gerginlik sayesinde göz kapağındaki sarkma geriler. Uygulama videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yüzeysel leke tedavisi

Plexrdan önce yazılmış bir yazımı burada paylaşıyorum. Özellikle yüzeysel farklı renkte oluşumlar ciddi görsel şikayet oluşturmaktadır. Leke gibi görünen yüzeysel benler veya benzeri yapıların tedavisinde bir çok tedavi seçeneği kullanılmaktadır bunlardan en yaygın olanları; kimyasal peeling, lazer ve radyo frekans yöntemleridir. Kimyasal peelingdir , bu yöntem sürekli yapmayı gerektirir buna rağmen gerçek bir tedavi değildir. Leke kısmen açılsa da kısa sürede tekrar eskisi gibi olur diğer taraftan tedavi sonrası devamlı yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmak gerekir. Diğer bir yöntem lazer tedavisidir lazerle leke silme de 4-10 seans sürebilir, dikkatli uygulanmaması durumunda leke daha da büyüyüp koyulaşabilir. Radyo frekansla ve lazerle tedavi % 95 tek seansta lekeyi kalıcı olarak yok eder. Tedavinin sonucu saniyeler içinde görülür. Tedavi edilen lekeler en uygun cilt katmanına kadar indiği için tekrarlamaz ancak % 5 ihtimalle 2.seans gerekebilir. Uygulamada lazer ve kimyasal peeling ve lazerde her seansta ücret alınırken radyo frekansla tedavide sonraki seanslarda ücret alınmaz. Radyo frekans yerine lekenin buharlaştırılması da mümkündür, tecrübeli ellerde iz kalmadan uygulanabilir.

Plexr Ben Tedavisi Yapılan Hastaneler

Yeni bir teknoloji olması sebebiyle Türkiye’de çok yaygın değildir. İstanbul’da üç, Ankara, Bursa, İzmir’de toplam altı şubeyle hizmet veren İdea Klinik şubelerinin hepsinde uygulanmaktadır. En yaygın kullanım İdea Kliniklerdedir.

Plexr Tedavi Fiyatları

İnternette ücretlerini net bir şekilde paylaşan tek klinik İdea Klinik ücretleri şu şekilde paylaşmıştır; Ücretler 5 mm ye kadar olan leke ve benlerde standarttır ilki 500 TL’den başlarken eklenen her biri 250 TL den başlar. SGK sı olmayanlar bu ücretlerin iki katını öder.

Aşağıdaki telefon numaralarından net ücret bilgisi alabilir veya https://www.ideaklinik.com/sanal-muayene-uygulamasi.html linkinden sanal muayeneyle net ücret ve tedavi yöntemi ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

Bakırköy: 0542 621 0888

Kadıköy: 0542 231 2823

Şişli: 0532 463 9682

Ankara: 0532 350 2587

İzmir: 0542 295 52 54

Bursa: 0532 152 26 75

Bu tür güncel tedavilerde ücretlerden çok uygulayacak doktorun tecrübesi de önemlidir.

Kırışıklık Silme Videosu

HAKKINDA Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak İstanbul Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Proktoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisi yanı sıra medikal estetik uzmanı olmam nedeniyle (Ben aldırma, Nasır, Lipom) ve kaş, sakal ekimi gibi tecrübelerim bulunmaktadır. Bana ulaşmak için 0542 621 08 88 numaralı hattı arayabilir ya da WhatsApp uygulaması üzerinden yazabilirsiniz.

One comment

 1. Volkan Özgün

  Plexr ismi sadece plexr cihazına ait bir isimdir.Plexr bir teknolojinin ismi değildir.Plexr ismi uluslararası çifte patentle korunmaktadır.Ülkemizde ise plexr ismi marka tescil belgesi ile firmamıza aittir.Orjinal Plexr ismine sahip plexr cihazımıza kullanan kliniklerin iletişim bilgilerine resmi web sayfamızda yer alan referanslar bölümünden ulasabilirsiniz.Plexr cihazimizin kullanicisi olmadığınız icin Plexr cihazimizin ismini kullanmaniz hem etik hemde yasal değildir.Yanĺıs yönlendirmleri ortadan kaldırmak adına plexr ismini lutfen kaldiriniz.
  Dr.Muharrem Kaya
  plexr veya benzeri bir isimle cihaz üretmeyi düşünürsem bu uyarınızı dikkate alırım
  Bu arada ben bu tür tedavileri yapmıyorum çünkü branşım değil.
  Site adından da anlaşılabileceği gibi öneri sitesidir.
  Ama şunu yazmadan edemeyeceğim 🙂
  Sizin bu yaklaşımınız Eczacıbaşı Holding’in bana “beyefendi siz Selpak Mendil kullanmıyorsunuz bu sebeple sitenize Selpak Mendil yazamazsınız” demesi gibi bir şey olmuş. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir