Bacak sızlaması

Bacak sızlaması dendiğinde akla ilk romatizma gelir doğal olarak ta yaşlı insanlar ve özellikle kadınlarda olduğu düşünülür.Halbuki bacak sızlamalarının en sık görülen sebebi toplar damar hastalıkları yani varislerdir.

Bacak Sızlaması Neden Olur
Varis hastalığında damarların genişlemesi sebebiyle damar içinde kan göllenir ve dolaşım yavaşlar buna bağlı olarak damarlardan doku içini az miktarda sıvı sızar bu sıvı sızması hastada bacaklarda sızlama ve ödem yani şişliğe sebep olur. Sızlamalara ek olarak akşamları özellikle yatakta kramp şeklinde ağrı ve bacaklarda huzursuzlukta sık görülür.
En sık sebep toplar damar hastalıkları olsa da bazı kas hastalıkları ve bazı romatizma türlerinde de görülebilmektedir.
Yağmurdan önce olan ise izahı zor bir durumdur. İzahı zordur ancak özellikle 50 li yaşlardan sonra oldukça sık rastlanan bir durumdur.
Varislerden kaynaklanan bacak sızlamasının teşhisi ve tedavisi son derece basittir. Tecrübeli bir damar cerrahı birkaç dakikalık muayene sonucu hastalığın teşhisini doğru bir şekilde koyabilir.

Bacak Sızlaması Nasıl Geçer
Tabi ki ilk yapılması gereken şey tespit edildiyse temel sorunun tedavisidir. Eklem, kas veya kemik kaynaklı sorunlar araştırılmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Varisin teşhisini genellikle hastalar kendileri koyarlar ancak uzman tarafından doppler yapılarak nasıl bir yol izleneceği belirlenir ve ona göre tedavi edilir. Yine varis tedavi seçenekleri konusunda tecrübe ve teknolojiye sahip bir uzman tüm varisleri ameliyatsız bir şekilde iş gücü kaybına sebep olmadan tedavi edebilir. Varisin tedavisi yapıldığında sızlamalar da kendiliğinden kaybolur.

Bacak Sızlamasını Geçirmek İçin Evde Yapılabilecekler
Varislerden kaynaklanıyorsa istirahat edilebilecek saatlerde ve uygun ortam olduğunda bacaklar kalp seviyesinin üstüne kadar yukarıda tutularak oluşan sıvı sızmasının geri çekilmesi sağlanır. 15- 20 dakika bu şekilde istirahat edilmesi halinde ciddi rahatlama olur.
Masaj yapılabilir, bu konuda yetkin kişiler tarafından ya da evde herhangi bir kişi tarafından bacalar aşağıdan yukarıya doğru ezici hareketle sıvazlanarak masaj yapılırsa rahatlatır.
Soğuk su banyosu; Leğene konan soğuk suyun içinde masaj yapılabilir, soğuğun uyuşturucu etkisiyle şikayetler azalır.
Sıcak su banyosu; Yine leğen veya kovaya konan hafif can yakacak ısıdaki suda bacakları bekletmek kasları gevşeterek rahatlama sağlanabilir.
İlaç kullanımı; Varislerden kaynaklanıyorsa daflon tablet, doxium tablet, venoruton tablet gibi toplar damarlarda daralma sağlayan ilaçlar, romatizmal kaynaklıysa aprol tablet gibi ağrı kesiciler veya bengay, voltaren gibi merhemler kullanılabilir.
Bacaklarınızda sızlama varsa varis yönünden kendi kendinizi değerlendirmeli genişlemiş damarlar varsa damar cerrahıyla görüşmelisiniz.
Sızlama İçin Bitkisel İlaçlar
İçeriğinde at kestanesi özü bulunan ilaçlar kısmi rahatlama sağlar.
Bacak sızlaması ayrıntılı bilgi için tıklayınız https://www.ideaklinik.com/varis-belirtileri-ve-sikayetleri.html

HAKKINDA admin

121 Yorumlar

  1. Merhaba hocam benim sol bacağım 1 aydır belimden itibaren aşagı doğru ağrı ve sızlıyor. Geceleri uyuyamıyorum arada bi aynı kramp gibi sızı giriyor çok perişanım hocam ne yapmam gerekiyor
    Dr.Muharrem Kaya
    bel fıtığı yada varis olabilir.ideakliniklerde varis muayenesi ücretsiz.size en yakın şubesine giderseniz varis yönünden değerlendirebilirler,eğer varis değilse o zaman fizik tedavi yada beyin cerrahisine muayene olursunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir