Ayak Tabanı Siğili

Ayağın altında çıkan siğiller genellikle nasırla karıştırılır, hatta doktorlar bile yanlış teşhis koyabilir. Nasıra çok benzese de verruko plantaris denilen bu hastalığı ayırt edebilecek farklılıklar vardır. Tecrübeli bir doktor nasırla siğili kolaylıkla ayırt edebilir. Aslında tedavi yöntemleri aynıdır ama verruko plantaris yani ayak tabanında siğil bulaşıcı olduğu için en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Siğille nasırın farkları şunlardır Ayak-tabaninda-sigil

Siğil; Yüzeyi pütürlüdür, ağrı hafiftir, sayıca çoktur, koku yapabilir, evde başka vardır, tabanda olur                            

Nasır; Düzgün yüzeylidir, şiddetli ağrı olur, genellikle az sayıdadır, kokması beklenmez, genellikle tek kişidedir, parmak arasında da vardır

Alışık göz bu farkları saniyeler içinde fark eder ve doğru teşhis koyar.

Ayak Tabanı Siğili Tedavisi

atakta-sigil-tedavisiYukarıda bahsedildiği gibi nasıra benzer şekilde tedavisi yapılır. Var olanların hepsi aynı günlerde yok edilmelidir. Ailede başkalarında varsa aynı dönemde birlikte müdahale edilmelidir. Eş zamanlı yapılmazsa bir yandan iyileşirken bir yandan yeniden oluşum devam eder.

Tedavide krio terapi, nasır bandı ve çeşitli asitli solusyonlar kullanılsa da bunların tamamı yetersiz kalır. Koterle yakma işlemi yaygın şekilde uygulanmaktadır ancak koterde etraf yanığı çok olduğu için radyo frekanstan daha kötü sonuçları vardır.

En etkili siğil tedavisi radyo frekans tedavisidir. 1-2 dakika içerisinde yok edilebilmektedir. Tecrübeli ellerde neredeyse hiç tekrarlamaz.

Ayak Siğili Ameliyatları

ayak-sigili-nasil-gecerEski yöntem ameliyatla siğil tedavisi çok zahmetli olduğu için artık devlet hastaneleri dışında pek yapılmamaktadır. Özellikle bu tür hastalıklara yoğunlaşmış kliniklerde ameliyatla siğil tedavileri tamamen terk edilmiştir.

Ayakta Siğil Neden Olur

Tek nedeni mikrobu bir başka siğilli kişiden almaktır. En yaygın bulaşma yolu çıplak ayakla hastalıklı kişinin terliğini giymektir. Ortak terlik kullanımı dışında ortak çorap, ayakkabı, çıplak ayakla zemine basmak, aynı küveti kullanmak, havuza girmek gibi bir çok sebeple bulaşabilir.

ayak-tabaninda-nasirSiğilden Nasıl Korunuruz

Diğer vücut bölgelerindeki siğillerde olduğu gibi hastalıklı olduğu bilinen kişilerle direk temastan sakınılmalıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi ortak eşya kullanımından kaçınılmalı ve sorun fark edildiği anda tedavi başlanmalıdır. Her ne kadar yüzme havuzundan, havuz kenarında yürümekten bulaşabileceği de bilinse de en sık bulaşma yolu ortak teklik kullanıdır. Çevrenizde ayaklarında nasır (hasta siğili ayırt edemediği için, yoksa nasır bulaşmaz) veya siğili olanların kullandığı terlikleri kullanmayın.

Bu arada bütün hastalıklar gibi erken müdahale de önemlidir, siğilden şüpheleniyorsanız küçücük te olsa gidip tedavisini yaptırmalısınız, büyümesini ve sayıca artmasını beklememelisiniz yoksa tedavisi çok daha zahmetli bir süreç alır. Yine nasır zannediyorsanız bunu uzmanına teyid ettirin sonra bant veya ilaç kullanın yoksa nasır diye jilet, ponza taşı gibi şeylerle yok etmeye çalışırken siğilin giderek yaygınlaşlmasına neden olursunuz.

Ayak Tabanı Siğili Tedavi Ücretleri

Ücretler www.ideaklinik.com sitesinden alınmıştır. Ayak ve taban siğillerinin tedavisinde radyo frekans uyguluyoruz, siğilin durumuna ve hastanın talebine göre gerekirse ameliyatla alıyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla yapıyoruz. Siğillerin tedavisinde önemli olan nidus denilen doku içindeki kökünün alınmasıdır ve tedavi sırasında bu işlemi gerçekleştirdiğimizden emin oluyoruz. Ücretlendirme siğilin büyüklüğü ve sayısına göre yapılıyor.  Çapı 2 cm’ye kadar olan siğilin tedavi ücreti 3000 TL birden fazla sayıda siğile müdahale edilirse birinciden sonraki her biri için 750 TL alınıyor. Bu ücretler SGK sı olanlara % 50 olarak uygulanır yani ilk siğil 1500 eklenen her biri 750 TL’dir. 2 cm’den daha büyük siğilin ücretlendirmesi muayeneyle veya sanal muayene sayfamızdan göndereceğiniz fotoğrafa göre yapılır. Ücretler tedavi ücreti olup muayene ve diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.

Ayak Tabanı Siğili Yapılan Yerler

iletişim bilgileri

Bakırköy: 0212 572 72 65 , 0542 621 0888 Op Dr Seher Şirin ve Op.Dr.Atilla KAYA

İzmir: 0542 295 52 54 , 0232 4221006

Ankara: 0532 350 2587 , 0312 431 75 47 Op.Dr.Adil ALTINSOY

Kadıköy: 0542 231 2823 , 0216 357 00 02

Şişli: 0532 463 9682 , 0212 246 10 04

Bursa: 0532 152 26 75 , 0224 2491006 Op.Dr.Ergun AYGÖREN

Bu klinikler güvenle hizmet alabileceğiniz kliniklerdir, tedavinizi hangisinde olursanız olun kontrollerinizi istediğiniz şubede ücret ödemeden yaptırabilrisiniz.

Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

https://www.nasirtedavi.com/ayak-tabani-sigili-tedavisi/

HAKKINDA admin

One comment

  1. hocam ayağımda nasıra benzeyen yaralar çıktı doktora gittim siğil dedi. tedavi yöntemi nasıl olacak nasır tedavisi gibi mi ? bir de fiyat öğrenebilir miyim
    Dr.Muharrem Kaya
    ideaklinikten bilgi ve yardım alabilirsin.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirsen ne olduğu ve nasıl tedavi edileceği konusunda bilgi verirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir