Procapil içeren spreyler

Saç dökülmesini durdurduğu ve tüyleşmiş saçların kalitesini artıdığı kanıtlanmış 3 madde vardır bunlardan ilki tansiyon ilacı olan minoxidil, ikincisi prostat ilacı finasterid ve üçüncü olarak ta saça özel geliştirilen procapildir.

Procapil diğer iki ürünün birlikte kullanımı kadar başarılı sonuçlar vermekte ve bunu yan etki oluşturmadan yapmaktadır, özellikle finateridin cinsellik üzerindeki yan etkileri erkekler üzerinde ciddi sıkıntı yapabilmektedir.

Procapil içeren sprey sayısı dünyada yaygın  olmasına rağmen Türkiye’de procapil içeren ürün sayısı azdır ama gerek dünyada gerekse Türkiye’de giderek daha fazla üreticinin dikkatini çekmektedir. Procapil içeren sprey almadan önce araştırın, içeriğinde ek olarak bitkisel özler de bulunan markayı tercih edin. İçerindeki bitkisel özler procapilin etkinliği artırır ve daha iyi sonuç alırsınız.

Mart 2013 yılında yazdığım bu yazıya bir düzeltme gereği duydum. Güvenilir firmaların çıkardığı ürünlerin iyi etki ettiğini gören çok sayıda merdiven altı firma da bu içerikle ürünler çıkardı ama artık Türk insanı bu tür firma ürünlerine prim vermediği için bir çoğu zamanla pyasadan çekildi. Bu tür merdiven altı firmalar hiçbir desteği olmamasına rağmen % 5 procapil içeren ürünler de çıkardığını iddia etse de tüketicinin bilgilenmiş olması sayesinde tutmamış ve büyük oranda yok olmuşlardır. 06.10.2016. Saç dökülmesi sürekli tedavi gerektiren bir sorundur yani “3 ay kullanıp saçlarım çıkınca bırakırım” gibi bir yaklaşım asla olamaz. Sürekli kullanmayı gerektiren bir ilaca başlarken o ilacı gelecekte bulacağınızdan emin olmalısınız bunun için de üretici firmanın güçlü olduğunu ve işine devam edebileceğini bilmelisiniz. Hiç adı duyulmamış bir firma ürününü alırsanız bir süre sonra bulamayabilirsiniz. Şunu asla aklınızdan çıkarmayın; genetik dökülmeniz varsa (erkeklerdeki dökülmelerin % 98 i bu tiptedir) uzun süre kullanmayı göze alıyorsanız tedavi başlayın uzun süre devam edemeyecekseniz hiç başlamayın.

Bu saç ürünlerinin bir kısmında çok az miktarda bulunabilmektedir,bunlar daha çok “bizim ürünümüzde de var” mantığıyla eser miktarda eklemektedir ama üretim ve içerik konusunda titiz firmalar içeriğindeki preokapili yüzde oranıyla belirtmektedir.

Türkiye’de içeriğinde procapil bulunan saç ürünleri, merdiven altı diye tanımlanan adı bile duyulmamış üreticilerin ürettikleri burada anılmamıştır.

 • Floxia sprey

% 3 procapil içeren 50 ml lik spreydir,sadece erkek dozu şeklinde üretilmiştir, Fransa’dan direkt ithal edilmektedir bu sebeple daha pahalıdır.

 •  Hairforte kadın

% 2 procapil içermektedir, 60 ml lik spreydir bayan saç dökülmeleri için üretilmiştir, hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma tarafından Türkiyede üretilmektedir. Etkinliğini artırmak için hem erkek hem de kadın formlarına ek olarak bitkisel özler de eklenmiştir.

 •  Hairforte erkek

% 3 procapil içeren 60 ml spreydir erkekler içindir, hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma İlaç Sanayi tarafından Türkiyede üretilmektedir. Türkiyde üretilen ilk procapilli ilaçtır.

 •  Restorex

30 ml lik şişlerde dökme şeklinde uygulanacak şekildedir. Ne kadar aktif madde içerdiği belirtilmemiştir cinsiyet farkı yoktur. % oran belirtilmediği için procapilin etkinliği beklenmemelidir. Bioxcin üreticisi tarafından üretilmektedir.

 •  Fill-in Powder

Toz şeklinde üretilmiştir.Prokapil normalde sıvı haldedir ve bu şekilde ciltten emilebilir. Fill-in powder de pudraya yedirilmiş şekilde prokapil vardır,saçın daha sık görünmesi için uygulanır.İthal edilmektedir.

İçinde ne kadar aktif madde olduğu % oranıyla belirtilmeyen ürünlerden beklenen sonuç alınamayacağı için mutlaka dikkat edilmeli, bayan kullanıcılar % 2 erkek kullanıcılar % 3 içeren spreyleri tercih etmelidir, doğurganlık yaşı geçmiş menopozdaki bayanlar tercihen erkek formunu kullanmalıdır.

Procapilin diğer saç ürünlerine en büyük üstünlüğü ilk 3 ay günde 2 defa ikinci 3 ay günde bir defa sonraki dönemde iki günde bir defa kullanımı yeterli olmaktadır oysa diğer saç ilaçları ömür boyu günde 2 defa kullanmayı gerektirir.

HAKKINDA admin

139 Yorumlar

 1. Hocam Mrb..34 yaşındayım erkek tipi dökülmem var devam ediyor.. O yüzden sac ektirimi yaptırmaya cekiniyorum. Bıoxcin yağlı saclar için şampuan kullanıyorum..arka tarafta saclı olan bölge Kuru ama ön tarafta sacın az olan bölge sanki terlemiş damla damla yağlı oluyor. 2 güne bir yıkıyorum ama ikinci gün aşırı yağ oluşuyor. Kepeklenme yok..bana önerebileceğiniz hem dökülmeyi hemde yağlanmayı azaltan şampuan sprey vb ürün önerebilirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  saçlı deriden yağ salgısı olur.bu saçın kalitesini korumaya da yardımcı olur.ön bölgede saç azaldığı için bir kıla düşen yağ miktarı arttığından yağlanmayı daha çok hissediyorsunuz,çünkü aynı miktarda yağ salınmaya devam ediyor.seboderm şampuan kullanabilirsiniz.ama dökülme tedavisine başlamanızı öneririm

 2. Hocam bu xpecia tableti ve hairforte sprey sadece kel kalmayı belli bir süre için mi erteliyor yoksa kullandığımız sürece kel kalmayız mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullandığınız sürece kel kalmazsınız

 3. hocam iyi günler hair forte kullanıyordum bıraktım. İlerde saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum. 23 yaşındayım en az 27 yaşına kadar beklemek istiyorum. Saçın daha hızlı dökülmesini yani saç ekim tarihini öne alacak bişey varmı saçın hızlı dökülmesi için ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem Kaya
  🙁

 4. merhaba hocam. 23 yaşındayım saçlarım genetik beyazlamaya başladı. Biotin içeren gıdalar tüketmeye başladım özellikle süt ürünlerini çok tüketmeye başladım. Biotin hapı gerekli mi ve gerekliyse kullanımı ömür boyu mu olmalı? Biotin hapı hakkında ve ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin,metionin içeren ürünler kullanmanızda fayda var

 5. iyi günler hocam biotin ve metionin içeren ürünlere örnekler verebilir misiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet,menopecia tablet (kadınlar için)

 6. Anladım hocam saolun da günlük ne kadar biotin ve metionin ihtiyacım olduğunu nereden öğrenebilirim ayrıca hergün almam mı gerekiyor?
  Dr.Muharrem Kaya
  miktar net olarak tespit edilemez.hastalıklar,beslenme durumu,pek çok olayda yer alması ihtiyacı artırdığı için ancak kendinizdeki olumlu gelişmelerle miktarı tespit edebilirsiniz.günlük kullanmanız gerekir

 7. iyi günlet hocam benim saçlarım genetik olarak dökülmenin yanında genetik olarak beyazlıyor. abilerimin de beyazladı bir kısmı. benimki yeni başladı yavaş yavaş. 22 yaşındayım. Kan tahlili yaptırsam sorunun çözümü için basit yöntemler olur mu hocam? Yoksa illaki ilaç mı kullanınca bunu önleyebilirim?
  Dr.Muharrem Kaya
  saç beyzalamasında tahlilin bir yeri yok.biotin ve metionin içeren ürünler beyazlaşmayı geciktirir

 8. Hocam merhaba. 21 yaşındayım. Üç sene önce saçımı kazıttım son derece cansız ve seyrekti. Şimdi baya uzadı fakat tepeden açılmalar var. Kazıtmanın faydasını gördüm saçım daha kaliteli geldi fakat dökülmesi beni çok etkiliyor tekrar kazıtıp ilaç kullanmayı düşünüyorum. Doktorum bana minoxil erkekler için olan spreyi verdi. Kan değerlerim normal, genetik kaynaklı dökülme olduğunu söylüyor. Sizin öneriniz nedir?
  Dr.Muharrem Kaya
  Genetik saç dökülmeleri için xpecia tablet kullanabilirsiniz.İçeriği saça yönelik tüm maddeleri içerir.Ancak tableti düzenli ve sürekli kullanmanız gerekmektedir.

 9. hocam iyi günler 3.5 aydır sadece hair forte sprey kullanıyorum. 3. aydan sonra tek dozaja indirdim dökülme biraz arttı gibi hissettim ve yeniden 2 doza yükselttim malesef… hair forte yerine xpecia tabletle devam edebilir miyim? sadece onu kullanmak şartıyla ama? farkeden bişey olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  günde 2 doz kullanman gerekir.dökülme artarsa tekrar spreye başlaman gerekir

  • Hocamm merhabaaa saclarımıı 3 ay öncee ektirdimm. Ben ana saçlarımın dökülmemesini sağlamak için ne yapmalıyım
   Dr.Muharrem Kaya
   içeriği zengin ve terli olan xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsin.düzenli kullanman gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir