Makat neden ağrır

Makat ağrısı neredeyse her hastada akla basur hastalığını getirir ama basur dışında bir çok sebep vardır. Rastlanma sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir.

Makat Ağrısı Nedenleri

Anal fissür (çatlak-yırtık)

Özellikle kadınlarda görülen anal bölge ağrılarının en sık sebebidir. Erken dönemde biraz daha hafiftir ve daha çok “ cam çiziyormuş “ gibi bir acı tarif edilir ama günler içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir, hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.
Tuvalet ertelenince dışkı daha da sertleşir ve ağrı daha da şiddetlenir. Erken dönemde nitrogliserinli kremler kullanılır, kronikleştiğinde botox enjeksiyonu yada ameliyat gerekir.

anüs ağrısı

Basur ağrısı

Normalde hemoroid ağrısız bir hastalıktır ancak şiddetli ıkınma soncu dışarı çıkıp geri içeri giremeyince anüs kasları tarafından sıkıştırılır ve şiddetli ağrı yapar, bu duruma boğulmuş basur denir. Fındık kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.
Boğulan basurun büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride önceden de var olan değişik derecelerde basur kalır. Tekrarlamaması için kalıcı tedavi yapılması doğru olur.

Anal hematom

Genellikle hemoroid ile karıştırılır çünkü tromboze hemoroide çok benzer ama farklı bir hastalıktır. Anal hematomun nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır. Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve cilt altına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.
Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Şişliğin büyüklüğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Aynı şiddetle ne zaman ıkınılırsa tekrarlar. Kullanılacak ilaçlar iyileşme süresini değiştirmez, sıcak su oturma banyosu rahatlama sağlar.

makat ağrı

Anal apse

Bölgedeki tükürük bezine benzer bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır. Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar. Fark edildiği anda açılmalıdır yoksa fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur. Boşaltmaya ek olarak antibiyotik başlanır. Uygun zamanda boşaltılmazsa % 90 fistüle dönüşür, doğru zamanda uygun teknikle açılırsa fistül olma ihtimali çok düşüktür.

makat neden ağrır
Bu sık görülen sebepler dışında daha seyrek görülen sebeplerse şöyle sıralanabilir ;
Makat kanseri
Anüs kanalında olunca ağrır
Anismus
Makat kaslarının kramp girmesi gibi kontrolsüz kasılmasıyla oluşur, genellikle net bir sebep bulunamadığında bu teşhis konur. Botox enjeksiyonuyla % 90-95 düzelir
Kondilom
Ülserleşme yaparak tahriş acısına sebep olur.
Makat neden ağrırsa ağrısın doğru yaklaşım sebebin bulunup ona göre tedavi planlanmasıdır, eczaneye gidip hemoroid ilacı alıp kullanmak ciddi sorunlara neden olabilir.

Makat Ağrısı Nasıl Geçer

Asıl sorun çözülmelidir, asıl sorun çözülene kadar bu bölge ağrılaerının tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanılabilir. Pıhtı toplanmasında pıhtının alınması, apsede apsenin boşaltılması ağrıyı geçirir. Bunun dışındaki ağrı sebepleri için ağrıyı kesen ilaçlar ve sıcak su oturma banyosu fayda sağlar. Merhem olarak bölgesel uyuşturucu etkisi olan anuflex merhem de ağrının ciddi düzeylerde azalmasını sağlar. Bu dönemde cerrahi tedavi mümkün olduğunca ertlenmeli ve ağrı anuflex ile geçirilmelidir.

Anuflex Krem

Bölgesel uyuşturucu etkisiyle ağrıyı azaltırken basuru sıkıştıran kasları gevşeterek te rahatlama sağlar.
Makat ağrısında en etkili ilaç denilebilir.

 

makat ağrısı neden olur

 

HAKKINDA admin

3 Yorumlar

 1. Merhaba.benim de kalçamın hemen alt kısımları ağrıyor.elimle oraya bastırdıkça ağrı yoğunlaşıyor. Oturdukça ya da kalkarken de ağrı oluyor.henüz doktora muayene olmadım fakat internette makat yırtığı olabilir diye okudum. Fakat tuvaletimi yaparken ağrı vs hissetmiyorum. Sizce mümkün mü bu?
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dönmesi olabilir.ideakliniklerde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.bunun için 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 2. Barış küçük

  Dünden bu yana anusumde çok büyük bi ağrı var hareket ettiğimde bile ağrıyor ondan önce böyle bi sorun yoktu çiş yaparken bile aciyor
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.genel cerrahiye muayene olmalısınız

  • Merhaba
   Aynı problem bende de var ayakta, oturmada, yürümede, yatmada her sekilde acı ve sızlama var.
   Hiç bir şekilde ıkınma kabızlık yaşamadım. Acı, hamur işi tüketmedim.kilolu değilim. Dış bölgede harhangi bir meme yok. Zorla iceriye dogru baktim kucuk koyu kırmızı bir sislik var sanki. Problemim ne olabilir, aciya dayanamiyorum artik. Her gecen saat daha cok aciyor.
   Dr.Muharrem Kaya
   muayene ile değerlendirilmelisiniz.mutlaka yanlış bir uygulamanız var ki makatta ağrı var.makat hastalıklarına spesifik çalışan bir klinikle görüşmenizi öneriirm.size en yakın kliniği bu linkten seçebilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir