Hasta yorumları

Hasta yorumları genellikle tedavi olan kişinin diğer insanlara yol göstermek amacıyla yazılan yazılardır ve gerçektende önemli bir kitle bu yorumlara göre karar verir.
Amerika da yapılan bir istatistiki çalışmada tedavi olan hastalardan memnun olanlar bu memnuniyetlerini ortalama 2 kişiyle paylaşırken memnun olmayanlar memnuniyetsizliğini ortalama 23 kişi ile paylaşmaktadır. Buradan şu sonuç çıkarılabilir; bir doktor yada kurum hakkında olumsuz yazılara olumlu yazılardan daha sık rastlamanız o kurumun kötü olduğunu kesinleştirmez. Unutulmaması gereken bir şey var toplumun % 3 ü asla hiçbir şeyden memnun olmayan negativist kişilerdir.
Hasta yorumları incelenirken abartılı övücü yazıları okurken de dikkatli olmalısınız, özellikle saç ekimi gibi rekabetin çok olduğu, daha çok yardımcı sağlık elemanlarının hakim olduğu branşlarda görevliler farklı isimlerle forum sitelerine üye olup “çok memnunum, herkese tavsiye ederim” gibi yorumları dikkate almayın. Yani olumlu hasta yorumları balıklama atlamanıza sebep olmasın.
Hasta yorumları sizi yönlendirici etki yapmamalı sizi aydınlatıcı etkisinden yararlanmalısınız. Memnuniyetinizi kişileri yönlendirmekten çok kişileri aydınlatıcı bir şekilde yazmalı ve memnuniyetinizde sizin payınızı da göz ardı etmemelisiniz. Şöyle ki; ameliyat sonrası size önerilen hareket veya beslenme şekline uyduysanız olumlu sonuçta bunun da etkisi olabileceği için “ doktorumun önerdiği şu şu kurallara dikkat ettim” diye belirtmelisiniz.
Bu sitede dikkat ediyorum da herkes soru soruyor kimse katkıda bulunmuyor umarım bu sayfada insanlar soru sormanın ötesinde memnuniyetini (abartmadan) ve memnuniyetsizliğini (tabiî ki küfür ve aşağılayıcı söz içermeden etik kurallar dahilinde) yazarlar ve yayınlarım.
Google a “ hasta yorumları “ diye yazdığımda “İngiliz hasta yorumları” şeklinde yani “ingiliz” şeklinde yazılmış olması da beni çok şaşırttı doğrusu 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.