En Etkili Saç İlacı

Saç dökülmesi erkekler arasında en yaygın rastlanan estetik sorundur yaygın olması da büyük bir ticari pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü her tür üreticinin iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır. Zaman içerisinde hiçbir mantıkla izah edilemeyn bir şekilde sanki açık artırma ihalesi açılmış gibi 1700 yeni tel oluşumu, 3600 yeni tel oluşumu, 6500 yeni tel oluşumu gibi abartılı aldatan cümleler kullanılmaktadır. Tüketici olarak bu tür uyanıklara karşı dikkatli olunmalı ve bilimsel veriler ışığında ürün kullanılmalıdır. Unutmayın saç dökülmesi tedavi edilebilir bir hastalıktır, doğru ilaç seçimi ve önerilen şekilde düzenli bir şekilde kullanılması halinde önlenebilir bir sorundur.

Öncelikle şunu söyleyebiliriz saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm ürünlerin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesinden söz etmeliyiz. Sitede her ürün ayrı ayrı incelemeye tabi tutulmuş kullanıcı yorumları değiştirilmeden eklenmiştir bu sebeple almayı düşündüğünüz ürünü sacilaclari.com sitesinde okumadan almamanızı öneririm. Binlerce kullanıcı yorumları da size yol gösterici olacaktır.

En Etkili Saç İlacı Hangisidir

Akal ilk gelen tabiî ki dökülme tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir bu konuda dünyada 3 hammadde vardır.

 • Minoxidil; Aslında bir tansiyon ilacıdır ama saçı çıkarma gibi yan etkisi görülünce dökülme tedavisinde de kullanımı başlamıştır başarı şansı % 80 civarındadır.Piyasada rogain,rogan,kirkland adlı spreyler olarak satılır.Erkek ve bayan formaları vardır.
 • Finasterid; Prostat ilacı olarak üretilmiştir kullanıcılarında saçların çıktığı gözelnince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır, cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır. Başarı oranı % 70 civarındadır. Piyasada propecia ve proscar diye tabletler olarak satılmaktadır. Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarıları toplamda % 90 lar düzeyine çıkmaktadır.
 • Procapil; Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidilin etkileri yanı sıra bölgesel olarak finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır ve % 90 lar düzeyinde dökülmeyi durdurur.Bölgesel kullanıldığı için yan etki yapmaz.Piyasada hairforte ve floxia adlı spreyleri vardır bayan ve erkek formları bulunur.
 • Saw Palmetto; Bitkisel ürünler arasında en etkili olandır, tespit edilmiş hiçbir yan etkisi yoktur ve güvenle kullanılabilir. Hairforte sprey de procapil yanı sıra saw palmetto ve başka bitkisel aktifler de bulunmaktadır. Tablet olrak xpecia tablet, menopoz dönemi kadınlar için üretilen menopecia vardır. Saçkıran İçin En Etkili İlaç
  Burada dökülmenin sebebi farklı olduğu için kullanılan ilaçlar da farklıdır. Sarımsak gibi ürünlerden olumlu cevap alma şansı % 50 civarıdır ve denemelidir, eğer bunlardan olumlu cevap alınamadıysa en etkili ilaçlar squarik asit di butil ester (baş harfleriyle SADBE diye bilinir) adlı maddeyi içeren ilaçlardır

Dökülmeyi durdurduğu söylenen şampuanlardan hiçbirinin dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yoktur.

Dökülme sorununuz varsa tv de reklamı yapılan şampuanlar ve internette popüler insanları kullanarak satışı yapılan bilimsellikle ilişkisi olmayan ürünlere boşa para harcamayın. Bu üç etkili maddeden birini içeren bir sprey kullanın, ilaç alırken sadece içeriğine değil üretici firmanın güvenilirlik düzeyine de dikkat edilmelidri çünkü merdivenaltı firmalar özellikle pahalı ham maddeleri kutunun üzerine yazdığından daha az koyar ve doğal olarak etkinliği yetersiz kalır.

Saç Dökülmesi Video

Saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi etkinliğinin animasyon şeklinde son derece anlaşılır bir dille anlatımı. İnternette görünce sitemde paylaşayım dedim. İzlediğinizde siz de büyük oranda anlamış olacaksınız ama gördüğüm kadarıyla saç dökülmesi öyle konu komşunun önerisi, koca karı ilaçları veya eczacının daha çok kazanç sağlaması sebebiyle önerdiği ürünlerle değil hastalık gibi ciddiye alınarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bildiğimiz hastalık yani.

Bunun için yapılması gereken konu komşu arkadaş önerileriyle bir şeyler kullanmak yerine bir dermatoloji yani cildiye uzmanıyla görüşüp yapılacak tahliller sonucu varsa eksiği de tamamlayan bir tedavi başlanmalıdır.

Özellikle son cümlede ki şampuanlara genel yaklaşımdan söz etmek yerinde olacak. Şampuanlar saçı temizlemek içindir dökülmeye bir etkisi olması beklenmez. Her ne kadar reklamlarda abartılı vaadlerde bulunulsa da saça sürülüp, köpürtülüp dakikalar içinde yıkayarak geri uzaklaştırılan bir ürünün saçın köküne herhangi bir etki yapmasını beklemek saflık olur. Siz siz olun reklamlara inanmayın aynı yudum yağı kullanan ailenin hafifleyerek uçmasını mizansen olarak değerlendirdiğiniz gibi değerlendirin.

Görebildiğim kadarıyla bir nokta eksik kalmış. Dökülmelerin önemli bir kısmı neredeyse erkeklerde tamamı kadınlarda yarısı erkek tipi denilen yani hormonlarla oluşan dökülmelerdir. Buradan şu sonuç çıkarılmalıdır. Vücutta hormonlar durduğu sürece hastalık sebebi duruyor demektir yani sebep durduğuna göre tedavide devam etmelidir. Tansiyon yada şeker hastalığı gibi sürekli tedavi uygulamayı gerektirir. Bir ay kullanayım bırakayım gibi düşünüyorsanız hiç başlamamanız daha doğru bir yaklaşım olur. Ancak bu sürekli kullanmanın güçlüğünü gören bazı firmalar bir süre sonra günde bir, daha sonra haftada 3-4 defa kullanımın yeterli olduğu ilaçlar geliştirmişlerdir. Bu gurup ilaç kullanmak tedaviye uyumu artırır.

Yine şampuan reklamlarında olduğu gibi bazı bitkisel ürün üretenler “% 100 kesin sonuç”, “üç ayda dökülmeye son” gibi akla, mantığa ve bilime aykırı şeyle duyabilirsiniz. Bu firmalar daha çok piyasayı VUR birkaç ay sonra KAÇ taktiği uygulayan güvenilmez firmalardır. İlaç alırken firmanın bu konudaki birikimi ve güvenilirliği de göz önüne getirilmelidir.

Saç ilacı alırken nelere dikkat edilmeli

Saç dökülmesi sorunu özellikle erkeklerde dünyada en sık görülen sağlık ve aynı zamanda kozmetik bir sorundur buna bağlı olarak ta bunun tedavisi konusunda abartılı sayıda ürün vardır.
Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış toplam 3 madde vardır ama şöyle bir bakıldığında 300 den fazla dökülme ilacı vardır. Pastanın büyüklüğünü gören herkes bir ürün çıkarmakta ve bir çoğu hastayı aldatmaktan öteye gidememektedir.
Bir kısmı abartılı reklam yaparak, bir kısmı televizyonda “ben kefilim” gibi akıl almaz vaatlerle satış yapmaya daha doğrusu tüketicinin aklı çelinmeye çalışmaktadır.

kansızlığa bağlı saç dökülmesi
* Üretici firmanın misyonu; her hastalık için ilaç çıkaran firmalar genellikle hiçbir konuya hakim değildir, mümkün olduğunca saç ürünleriyle daha fazla ilgilenen firma ürünlerini tercih edin.
* Firmanın güvenilirliği; Adı sanı duyulmamış sırf para kazanmak için ürün çıkaranlardan uzak durulmalıdır.
* Bitkisel ilaç uzmanları; İnsanları bitkisel ürünlerle tedavi edilebileceğine inandırmaya çalışan guruptur ki genellikle her hastalık için ürünleri vardır, bitkilerden etkili olduğu bilinen tek ürün vardır saw palmetto bu ürünü içermeyen bitkisel ilaçlardan uzak durun.
* Üretimde özen; Kutu şişe gibi ürünlerin sıradan olması sahtesinin yapılmasına sebep olabilir.
* Fazla ilaç çeşitliliği; Her konuda ilaç çıkaran ürünlerin bir konuda birikimi yetersiz olacağından dikkat edilmelidir.
* Vur kaç taktiği uygulayanlar; Çam yağı gibi hiçbir işe yaramayacak ürünü çıkarıp abartılı reklamlarla piyasayı vurup çekilirler.
* İçeriğindeki maddelerin bilimsel çalışmalarının olduğundan emin olun.
* En iyi tedavi kombinasyonunda bile dökülmenin durma ihtimali % 95 civarındadır, sizi aldatmak için “saç dökülmenizi % 100 durdurur” türü yalanlara kanmayın
İlaç almadan yüzden fazla ürünün ayrıntılı incelendiği www.sacilaclari.com a bakmadan karar vermeyin
* Bir ayda 7600 tel artışı, 10.000 tel oluşumu gibi ipe sapa gelmez iddialara kanmayın.
* Astronomik fiyatlara satılan ürünlere ”pahalıysa iyidir” mantığıyla boşa para vermeyin.
* Dökülmenizin % 95 ihtimalle (kadınlarda % 50) genetik olduğunu bilerek araştırma yapın, ona göre ilaç kullanın.

Saç İlaçlarının Yan Etkileri

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış 3 madde vardır bunlar procapil, minoxidil ve finasteriddir.Değişik markalarla stılmakla birlikte bu maddeleri içerirler.Bitkisel olanlar daha çok para kazanmak amaçlı üretildiği ve olumlu sonuç alma ihtimali olmadığı için konuya dahil edilmemiştir.

Minoxidil (rogain, minoxil, ) yan etkileri

Yüksek tansiyon tedavisi için kullanılırken saç çıkardığı fark edilmiş ve saç ilacı olarak üretilmiştir. Değişik firmaların minoxidil içeren ürünleri vardır madde yoğunluğu aynı ise etkinlik açısından fark olmaz.Saç ilaçları arasında en sık alerji yapan ilaçtır.Bunun dışında tansiyon ilacı olmasından kaynaklanan şu yan etkiler görülebilir;

Tansiyon düşmesi, gögüs ağrısı, kalp atışında değişiklikler (hızlanma veya yavaşlama), nefes almada zorluk, açıklanamayan hızlı kilo alma, az idrara çıkma, ciltte kuruma, pullanma, ciltte tahriş ve yanma, baş ağrısı, egzama, kabuklanma.

Finasteride (propecia , proscar ) yan etkileri

Finasterid adlı kimyasal madde prostat hastalığının tedavisinde kullanılırken saç dökülmesini durdurduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Kullanıcılarda % 70 oranında başarı sağlamış ve saç kalitesinde artış sağlamıştır.Bu kadar etkili iyi sonuç yanında finasteridin çok sayıda yan etkisi bilinmektedir.

Cinsel istekte azalma, peniste yetersiz sertleşme,erken boşalma

Memelerde sızlama,erkekte meme büyümesi (jinekomasti)

Meni (ejekulat) miktarında azalma ve sıvılaşma

Vücut kıllarında azalma, Sakalın geç uzaması

Yumurtalıklarda ağrı

Genel olarak bu etkilerin ilaç bırakılması halinde düzeleceği bilinir ancak hayvan deneyinde penisteki yapı değişikliğinin kalıcı olabileceği yönünde bilgiler vardır.

Procapil (hairforte, floxia) yan etkileri;

Seyrek olarak alerji görülebilmektedir.Minoxidil ve finasteridin birlikte kullanımı kadar etkili sonuç verdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.Bölgesel kullanıldığı için finasterid gibi yan etki yapmaz.Etki yan etki açısından kıyaslandığında saç dökülmesi tedavisinde ilk tercih edilmesi gereken hammaddedir.Değişik firmaların procapil içeren ürünleri vardır madde yoğunluğu aynı ise etkinlik açısından fark olması beklenmez.

Xpecia Tablet Yan Etkileri

Ağırlıklı olarak bitkisel içerikli olduğu için yan etkisi olması beklenmez. İçinde DHT yi bloke eden saw palmetto ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda günlük 1500 mg alınması durumunda bile cinsellikle ildili yan etki yapmadığı gözlenmiştir. 1500 mg saw palmetto Xpecia nın içindekinin neredeyse 10 katıdır.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

HAKKINDA admin

35 Yorumlar

 1. hocam peki xpecia 6 aydan sonra gün aşırı dewam etmek ilacın etkisini azaltır mı yani gün aşırı kullanılmasıda uzun süreli DHT yi engeller mi ?
  Dr. Muharrem kaya
  Dozun düşürülmesi beraberinde başka bir ürün kullanmıyorsanız, dökülmenin artmasına neden olabilir.

 2. Merhaba hocam finasterid 6 aydan sonra gun aşırı dewam etmek DHT nin etkisini alzaltırmı teşekkür ederim..
  Dr. Muharrem kaya
  Mutlaka azaltır ama finasteridi uzun süre kullanmanızı önermem, ortaya çıkacak yan etkilerinden dolayı. bu nedenle saç dökülmesi tedavisinde bilimselliği kanıtlanmış yan etkileri olmayan ürünleri araştırmanızı öneririm

 3. Merhaba ,hocam hair fort spreyi günde. 1 defa akşam yatmadan önce kullansam ve ayrıca 5 mg biyotinlede desteklesem genetik dökülme için yeterli olur mu teşekkür ederim..
  Dr.Muharrem Kaya
  tek doz sprey kullanacaksanız beraberinde xpecia tablet kullanmanız daha etkili olur.biotin istenen sonuca ulaşmanızı sağlayamayabilir

 4. Hocam merhaba 24 yaşındayım. 18 yaşından bu yana şaç beyazlaması yaşıyorum ve yaklaşık 4 ay boyunca biotin 5 mg kullanıyorum ama saç beyazlaması hala durmadı sanki biraz daha beyazladığını fart ettim acaba dozunu 10 mg çıkarsam bi etkisi olur mu yada boyasam mı bilmiyorum napsam hocam iyi çalışmlar..
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriğinde metioninde olan xpecia tableti deneyin eğer istenen cevabı alamazsanız o zaman tek çözüm boya kalıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir