Basur oturma banyosu

Büyükçe bir leğene konulan sıcak suyun içine oturularak yapılır, bu iş için üretilmiş oturma banyosu küveti içinde yada küvette de oturulabilir ama en pratiği leğendir. Çünkü leğen her evde vardır ve gereksiz su kullanımı da engellenmiş olur.

Basur Oturma Banyosu

Oturma banyosu sıcaklığı nasıl olmalıdır? Banyo suyundan hafif sıcak olması yeterlidir, daha soğuk olursa beklenen etki görülmez daha sıcak olursa yanıklara sebep olabilir. Sayısal değer vermek gerekirse 42-45 derece olması uygundur. Çok sıcak olması deride yanıklara neden olabilir. Bir diğer sorun da erkeklerde yumurtalıklar sıcaktan olumsuz etkilenir.

Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ?

Anal fissür yani makat çatlağı dışında tedavi edici etkisi yoktur, hastalık tedavisinden çok ağrıyı azaltmaya yönelik bir uygulamadır. Ağrıyı azaltmak için oturmadan sonra Anuflex Merhem kullanmak alınacak olumlu cevabı artırır. Hastalık veya ameliyat sonrası makat kaslarında kasılmaya bağlı olarak ağrı olur ve kasıldıkça ağrı artar, ılık su kasılan bu kasları gevşeterek rahatlama sağlar. Ameliyat sonrası yapıldığında yara yerini temizlediği için yaranın daha çabuk düzelmesine katkı sağlar.
oturma banyosu kaç dakika yapılmalıAğrıyı azaltma ve iyileşmeyi hızlandırma amacıyla kullanımı
Kondilom tedavisi
Hemoroid tedavisi
Fissür tedavisi
Fistül tedavisi sonrası
Jinekolojik uygulamalar sonrası (mutlaka jinekolog önerisi olmalıdır)
Epizyotomi sonrası
Makat hastalıkları ilgili ameliyatlar sonrası bakım için.

Suyun içine hangi ilaçlar konur ? BASUR ÜCRET

Genellikle rivanol toz önerilir ama hastanın poposunu kanarya poposu gibi sarıya boyamak dışında hiçbir etkisi yoktur. Açık yara olduğunda betadin gibi mikrop öldürücü konabilir ancak mekanik temizliğin yeterli olduğu ve mikrop öldürücülerin çok yarar sağlamadığı bilinmektedir.

basur oturma banyosu küvetiOturma Banyosunda Ne Kadar Oturulur ?

10-15 dakika dense de 3-5 dakikadan daha fazla oturmak gereksizdir. Uzun oturmak yerine sık sık, günde 5-6 defa yapmak daha etkili olur. Süre ve sıklığı hasta istediği şekilde değiştirebilir. Tromboze hemoroid gibi ağrının aralıksız sürdüğü ve çok şiddetli olduğu durumlarda uzun süre oturulabilir. Uzun süre oturmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Oturma Banyosuna Konulan Bitkiler 

Papatya çayının kas gevşetici etkisinden yararlanılabilir. Papatya kurusu normal çay gibi demlenir, hazırlanan sıcak suyun içine bir Fincan konur sonra oturulur. Papatya çayı daha sonraki kullanımlar için saklanabilir yani beklemesinde sakınca yoktur. Bitkiler dışında mikropların üremesini engelleyen rivanol veya mikropları öldüren batikon da konabilir ama genellikle bunlara çok ihtiyaç olmaz çünkü bu hastalıklar mikrobik hastalıklar değildir.

Sonuç olarak;

Hemoroid için  banyo hemoroidin azdığı (tromboze olduğu durumlar) dönemlerde rahatlamak amacıyla kullanılabilir ve ağrının geçirilmesi konusunda hemoroid ilaçlarından çok daha etkilidir. Ek olarak ağızdan ağrı kesici haplar almak ta ağrının azaltılmasında ciddi etki sağlar.

 

https://www.ideaklinik.com/sicak-oturma-banyosu-nasil-yapilir.html

HAKKINDA admin

2 Yorumlar

 1. Merhaba;

  Yaklaşık 3 hafta önce hemoroid anal fissür ameliyatı oldum. Doktorum günde en az iki defa batiodin li sıcak suya oturmamı söyledi. Bunh düzenliyorum ancak bu batiodinli sıcak su vajinaya zarar verir mi. Oturma banyosu esnasında leğende otururken temas ediyor ve şuan kaşındı tarzında bir rahatsızlık hissediyorum
  Dr Muharrem Kaya
  vermez.

 2. sarı toz kullanıyorum bir faydası yok önerileriniz çok rahatsızım
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  ana sayfadaki sponsor klinik aynı zamanda makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji merkezidir.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahipler,tedavi olmanızı öneririm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir