Anal hematom

Sayfayı okuduğunuzda hemoroid sandığınız hatta belki gittiğiniz doktorun da hemoroid dediği hastalığın aslında çok daha basit bir sorun olduğunu anlayacaksınız. Makatta pıhtı toplanması da denir. Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.

Anal Hematom Nedir

Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. İşte bu pıhtıyla ortaya çıkan şişliğe hematoma denir.

Anal hematom neden olur ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı toplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur, oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir. Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik. Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir, çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematom Nasıl Anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur, şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir. Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir, çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı; Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Anal Hematom Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır çünkü oluşan şişlik zamanla kendiliğinden düzelir.
Tedavi iki şekilde olabilir
1. İlaçla tedavi; Anuflex Pomad bölgesel uyuşturucu etkisi sayesinde ağrının azlamasını sağlar, hasta rahatlar günler içinde pıhtı vücut tarafından emilerek yeniden kan yapımında kullanılmak üzere götürülür.
2. Ağrıyı azaltmak için 1 dakikadan az süren küçük bir ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır. Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik büyük oranda azalır.
3. Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir. Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik bir kaç hafta devam eder.
4. Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.
Tüm bunlara ek olarak yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir, fazla ıkınmamak sorunun ilerlemesine engel olur.

Pıhtı Toplanması Hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır. Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar. Hemoroidin oluşması ve ilerlemesi 10-20 yıl alırken pıhtının oluşması, büyümesi hatta portakal kadar olması için 2-3 dakika ıkınmak yeterlidir. Diğer taraftan hemoroidin ıkınmakla şişmesi çok benzer ancak hemoroidin şişmesi düzeldiğinde geride hemoroidler kalırken pıhtı toplanmasında şişmiş memeler indiğinde hiçbir belirti kalmaz.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişliğin ve büyüklüğüne paralel ağrının olması ve bunun kısa sürede çıkmış olması basur olmadığını gösterir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir. Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz.

Kabızlık Nasıl Geçer?

https://www.ideaklinik.com/anal-hematom-tedavisi.html
http://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/

HAKKINDA admin

14 Yorumlar

 1. Hocam merhaba 4 5 gün önce anal bölgemde yanma hissi oluştu bi kaç gün öncede fasulye tanesi büyüklüğünde birazda uzun sert bi şişlik oldugunu fark ettim. dışkıda bi problem yasamıyorum kan falan hiç bi sorunda yok. Ama piskolojikmi bilmiyorum gün içinde çok hafif bi yanma hissediyorum .ilk başlarda oturken ağrı hissediyodum. Ama şuan çok azaldı . Sorunum hemeroid olabilirmi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.her ikiside kendiliğinden düzelir.şikayetiniz fazla ise açtırabilirsiniz.kabız kalıp ıkınmayın

 2. merhaba hocam….bnmde makat bolgemde, yanı analın kenarında bezelye tanesı bir şişlik var..acı yok..sadece arada kasıntı oluyor..tavsıyeler uzerıne sıcak su uzerıne oturuyorum..ne zaman gecer…randevuda aldım ne olur ne olmaz dıye doktordan…tesekkur ederım..
  Dr.Muharrem Kaya
  anal hematom vb durumlarda ağrı olması beklenir.bu nednele herhangi bir yorum yapmak zor.muayene olmalısın

 3. Hocam selamlar bende perianal fistül var ama yeri içerde değil.Size resmini göndersem bir yorum yapabilirmisiniz? Hiç muayne olmadım daha sadece bir tıp merkezine resmi gönderdim,komplike perianal fistül olduğunu söylediler.
  Dr Muharrem Kaya
  fistül tedavisi genel cerrahinin işidir.ben iç hastalıkları uzmanıyım.genel cerrahiye görünmelisiniz.fistül tedavisi gecikirse komplike hale gelir

 4. Hocam yorumlariniza gore baktigimda bende anal hematom olabilir diyorum.Gecen sene 2 ay once ve bugun ayni acilari yasadim.Soguk su,aci veya ikinma ile nohut sisliginde bisey oluyor kanama falan kesinlikle olmuyor.Aci cekiyorum.3.gune kadar aci artiyor sonrada azalmaya basliyor.Anal hematomu nasil sonlandirabilirim.Yada bu gercekten anal hematom mudur?
  Dr.Muharrem KAYA
  muayene olun kesin tanı için.kabız kalıp fazla ıkındığınız zaman olabilir

 5. Hocam merhaba yaklaşık 5 gun once tuvalette fazla ikinmaya bağlı olarak bir acı hissettim sonrasında nohut kadar makatin tam ağzında şişlik oluştu.İlk günler çok agriyordu.Simdi biraz azaldı acisi.diskilamada kan yok..Düzensiz bir tuvalet alışkanlığım ve kabizligim var.sizce rahatsızlığım nedir..teşekkür ederim

  Dr. Muharrem KAYA
  ıkınmaya bağlı pıhtı toplanmıştır

 6. iyi günler hocam benim yaklaşık3 aydır dışkı yaptıktan sonra makatta ağrım oluyor. Bazen ağrım şiddetli oluyor. Ayrıca makatın kuyruk sokumu kısmında makatın hafif içerisinde nohut büyüklüğünde sert bir şişlik hissettim.Ön tarafıma doğru da arasıra kaşıntım oluyor. dışkı yaparken de pek sıkıntım yok Kanamam pek olmuyo.Ama dışkı sorası 5-6 saat sert ağrılarım oluyo.Acaba benim rahatsızlığım nedir ve hangi ilaç veya tedaviyi yaptırmalıyım Tesekkurler…
  Dr.Muharrem KAYA
  anal fissür olabilir

 7. Hocam merhaba,2011 yılında longo ile hemoroid ameliyatı oldum.2 yıldır rahattım fakat 2 ay önce başlayan ve büyük tuvaletimi yaptıktan sonra başlaya bir ağrı ile 2 ay geçmesine rağmen hala mücadele ediyorum .(dışkı çıkış sırasında ağrı cam kesmesi gibi sorumlarım yoktu )doktoruma gittim bana prostatın altında bir enfeksiyon olmuş. ameliyat yerlerinde tamamen kapanmış dedi.cipro 500mg ve tetradox 100mg ilaç verdi ilaçları kullandığım süre içersinde ağrım azalmıştı ilaç tedavisi bitince tekrar başladı.bu ağrıların nedenini ve kafamdaki bazı soruların (bağısak kanseri korkusu ) son bulması için kolonoskopi yaptırdım. kalın bağırsağımda küçük kolitler çıktı doktorum bunlar önemli değil antibiyotikle çözeriz dedi.(PSA testi temiz çıktı )kolonoskopi sonrası 1 kaç gün sonra bende tuvaletimi yaparken ağrılar ve cam kesmesi gibi acılar olmaya başladı bu ağrıları yanmaları ve basınçı gün boyu yoğun bir ağrı ile çekiyorum.tekrar dr gittim anal fistül olduğumu söyledi 2 ayda kullandığım ilaçlar.daflon 500 mg,seftech 200mg, arvales ağrı kesici, venoruton 500mg kremler, anestol pomad,krem kartos krem, emla krem, nitrogrelisin krem hocam bunların hiçbiri iyi gelmedi.artık ağrılarımdan herşeyi boşverdim 2 ayda 6 kilo verdim.yediklerime çok dikkat ediyorum.kabız olmamak duphalac şurup kullanıyorum.dışkı süremi kısa tutuyorum tam boşalmaya çalışmıyorum fakat ertesi gün tekrar vc ye gittiğimde dünden kalan dışkı kabız bir şekilde çıkıyor.sosyal hayatımı ve çalışma hayatımı çok etkiliyor.yardımlarınızı dört gözle bekliyorum. artık bu ağrılar kurtulmam için ne yapmalıyım.ilğiniz için teşekkür eder iyi günler dilerim.syg
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  anal ultrason yaptırsanız iyi olur

 8. N. Gökhan Avcı

  Selamlar hocam
  Acaba Bactroban veya Locoid adlı krem ilaçlar, anal hematom rahatsızlığı için kullanılabilir mi ?
  Kullanılırsa bir fayda sağlayabilir mi ?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsiniz ama hiçbir yararı olmaz

 9. N. Gökhan Avcı

  Selam hocam
  Hocam bana yaklaşık 4 ay kadar önce Spastik Kolon teşhisi kondu.
  İlaçları düzenli kullanmama, bol bol su içmeme, yeşillik yemeye özen göstermeme, spor yapmama rağmen tuvalet düzenim oturmadı, bir türlü eski düzenine getiremedim.
  İshal değilim, kabızda değilim, ikisinin arası bir şey yaşıyorum
  Dışkım kısa aralıklarla düzelsede , genelde koyu çamur, gevşek hamurumsu kıvamda yapışkan şekilde oluyor.
  Sorunun kaynağının bu olduğunu biliyorum bunu düzeltemedim ve tuvalette ıkınmak zorunda kalıyorum yoksa tam boşaltamıyorum
  Hocam, yaklaşık 4 gün önce makatımda 2 adet küçük şişlik hissettim, ağrı yok, kaşıntı yok, oturup kalkmam rahat, otururken ağrı yok, dışkı yaparken ağrı yok, sadece dışkımı yaptıktan sonra 1 dakika kadar çok hafif bir yanma hissi var o da çabucak geçiyor
  Sizce bu anlattıklarıma göre bu nedir
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  geçici durum olan anal hematom olabilir

 10. merhaba hocam.makat bölgemin sağ kenarında nohut büyüklüğünde apse gibi birşey var.daha dün farketmedim bugün sabah uyanıp lavaboya gittiğimde farkettim.Hemoroit mi acaba?bu sendromdan kurtulmam için ne yapmam gerekiyor?ilginiz için şimdiden teşekkürler..
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  hemoroid bir günde olmaz,anal hematom olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir